Teraz Czytasz
4 otwarte szlaki w Tatrach

4 otwarte szlaki w Tatrach

Tymoteusz Mróz
Widok na Giewont z wlotu Doliny Strążyskiej

Po kilku tygodniach zamknięcia, szlaki tatrzańskie zostały otwarte dla odwiedzających. Nie są jednak dostępne wszystkie z nich, a jedynie 4 reglowe dolinki zaczynające się na Drodze pod Reglami. Tatrzański Park Narodowy zapewne przez wzgląd na bezpieczeństwo podjął taką decyzję – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apelowało, aby nie wychodzić w wyższe partie, ponieważ warunki są trudne, a każdorazowa interwencja Ratowników wiąże się z ryzykiem zarażenia wirusem od poszkodowanego. Tatry wiosną niosą wiele niebezpieczeństwo, o czym opowiadał nam w wywiadzie Edward Lichota. Mając na uwadze te zalecenia zachęcamy do rozsądnego korzystania z udostępnionych terenów, które przedstawiamy poniżej.

Dolina za Bramką

Znajduje się między Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską, ma długość niecałych 2km. Co ciekawe, w czasach przedwojennych można było z jej końca przejść „Percią ponad Skałki” do Doliny Strążyskiej. Obecnie jednak jest to obszar chroniony i do Drogi pod Reglami musimy wrócić z powrotem zielonym szlakiem. 


Dolina Strążyska

Malownicza, łatwo dostępna dolina, w którą przechodzi ulica o tej samej nazwie. 3-kilometrowy spacer wieńczy malownicza Polana Strążyska z pięknym widokiem na Giewont. W zwyczajnych warunkach możemy stąd ruszyć na Sarnią Skałę, na Giewont lub do Doliny Małej Łąki, jednak obecnie te szlaki pozostają zamknięte.  


Dolina Ku Dziurze

To najkrótszy z otwartych szlaków, który wiedzie do jaskini o wymownej nazwie „Dziura”. Obok znajduje się Ściana nad Dziurą, która stanowi popularne miejsce wyjść wspinaczkowych (zobacz: Jak zacząć się wspinać w Tatrach?). Sama jaskinia była nazywana Zbójecką Jamą, bo zgodnie z legendą ukrywał się w niej legendarny zbójnik Mateja.  


Dolina Białego

Biegnie równolegle do Doliny Strążyskiej, ale jest krótsza, choć nieco bardziej wymagająca. Szlak prowadzi wzdłuż Białego Potoku, który wieńczy Sarni Wodospad. Ciekawostka: w połowie ubiegłego wieku bez powodzenia szukano w niej rud uranu, po czym przy trasie pozostały zabezpieczone drewnianymi kratami sztolnie.. 


Pamiętaj, aby sprawdzać aktualne komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego www.tpn.pl, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, a najważniejsze jest obecnie zachowanie naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry