Andrzej Bargiel rusza na kolejną wyprawę

Cel Karakoram Ski Challenge jest ambitny – wejście i zjazd na nartach z dwóch sześciotysięczników: Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie, uznawanego za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz cały czas dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.). Po raz pierwszy Bargiel podczas akcji górskiej nie będzie działał sam.

Cały team wylądował już w Pakistanie. W jego składzie są: narciarz i wspinacz Jędrek Baranowski, filmowiec i himalaista Darek Załuski, operator wideo i drona Kuba Gzela oraz fotograf Bartek Pawlikowski. To właśnie Jędrek Baranowski wyruszy z Bargielem aby zdobyć oba szczyty. Pomimo, iż jest to jego pierwsza wyprawa powyżej 6000 m n.p.m. – to doświadczony wspinacz i jeden z najlepszych narciarzy freeridowych w Polsce.

Laila Peak oraz Yawash Sar II znajdują się w pakistańskim Karakorum, gdzie Polacy planują spędzić 4-5 tygodni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 27 kwietnia powinni założyć bazę pod Yawash Sar II, a 2 maja przeprowadzić atak szczytowy. Atak szczytowy i zjazd z Laila Peak zaplanowano na 14 maja.

Bargiel od siedmiu lat realizuje autorski projekt „Sunt Leones”, którego celem jest zdobywanie szczytów w szybkim tempie, a następnie zjazd na nartach. W ten sposób zdobył już K2 (8611 m n.p.m.), Sziszapangmę (8013 m n.p.m.), Manaslu (8156 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.). W październiku 2019 r. podjął nieudaną próbę wejścia i zjazdu z Mount Everestu (8848 mm n.p.m.). Trzymamy kciuki za pełen sukces #karakoramskiexpedition i bezpieczny powrót całego zespołu!

Autor(ka):