Teraz Czytasz
Góralska pasterka

Góralska pasterka

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem
Góralska-pasterka

Święta na Podhalu obchodzone są barwnie, ciepło i rodzinnie, z wielkim poszanowaniem tradycji. W wigilijny wieczór, Pasterki rokrocznie przyciągają tłumy wiernych, którzy wstają od wigilijnych stołów i z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi, rozpoczynają wędrówkę w stronę wybranego kościoła. Pasterka (Msza Pasterska) upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

Jest to na Podhalu wyjątkowe wydarzenie – symboliczne, duchowe, a także towarzyskie. Czy to w drewnianym Kościółku w górach czy też większym kościele w Zakopanem lub otaczających go wsiach – na Pasterkę podążają młodsi i starsi, miejscowi i turyści. Ta odprawiana w górach ma moc szczególną – malutki, drewniany kościół w otoczeniu majestatycznych świerków i potężnych, pokrytych śniegiem gór, zawsze tworzy niezwykłą atmosferę. Tam gromadzą się górale w odświętnych, regionalnych strojach, czeka już kapela. Świętowaniu towarzyszy muzyka góralska, śpiewane są góralskie pastorałki i kolędy.

Często jest to jedna z kaplic znajdujących się w Tatrach, co w sposób szczególny nawiązuje do historii trzech pasterzy, którzy jako pierwsi wybrali się oddać hołd Jezusowi. Już sam aspekt nocnego podążania górskim szlakiem ma charakter metafizyczny, a Msza stanowi gratyfikację za wysiłek i pointę świątecznego wieczoru.

Góralska-pasterka2
fot. AndrzejKubatek.com

Kaplic organizujących pasterkę w Tatrach jest kilka. Jedna z nich, chyba najbardziej znana, to Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, nieopodal Rusinowej Polany. Tradycja uroczystych Mszy prowadzonych przez ojców dominikanów sięga 1975 roku, kiedy ówczesny kardynał, Karol Wojtyła, utworzył Duszpasterstwo Ojców Dominikanów na Wiktorówkach. Odtąd setki górali i turystów odbywają tę zimową wędrówkę, by przy świetle gwiazd i rozpalonej góralskiej watry modlić się o dobro i pokój na świecie, a także serdeczność, zdrowie i miłość dla bliskich.

Pasterka w otoczeniu gór odbywa się także w niewielkiej, drewnianej kaplicy św. Jana Chrzciciela znajdującej się pod lasem na Polanie Chochołowskiej. Wybudowana w 1958 roku, w góralskim stylu, dla górali, którzy wówczas na Polanie Chochołowskiej wypasali owce, była później wielokrotnie odwiedzana przez Karola Wojtyłę. Z kolei miejsce położone zdecydowanie bliżej Zakopanego to Klasztorze Albertynek na Kalatówkach, z kaplicą Świętego Krzyża. Znajduje się przy Drodze Brata Alberta z Kuźnic na polanę Kalatówki.

Jeśli nie chcecie ruszać w góry – w samym Zakopanem jest kilka urokliwych kościołów, gdzie możecie wybrać się na kameralną pasterkę. To Kościół NMP Królowej Świata na Bulwarach, Kościół Jezuitów „Na Górce” czy Kościół Parafialny Św. Antoniego na Bystrem.

Zobacz Też
Okładka magazynu Zakoplan, przewodnika po atrakcjach i wydarzeniach Zakopanego i Podhala

Pomimo iż te wszystkie niewielkie kaplice i kościoły, znajdują się bądź w górach, bądź na uboczu Zakopanego – będziecie dzielić czas Pasterki z wieloma osobami, które zafascynowane niezwykłą atmosferą gór zimą, góralskiego folkloru, drewnianych wnętrz pamiętających tak wielu odwiedzających – wybrały to miejsce na modlitwę, kontemplację i wspólną radość z narodzenia Jezusa Chrystusa.

Według górali, dobrobyt w nadchodzącym roku zapewnić w tradycyjne posypanie zebranych w kościele owsem – wyczekujcie tego momentu! Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry