Koncert na 140. Urodziny Karola Szymanowskiego

3 października o godzinie 18:00, w 140. rocznicę urodzin kompozytora Karola Szymanowskiego odbędzie się koncert „Karol z Atmy – wartość tradycji i wyzwania współczesności”. W programie wyjątkowe aranżacje i prawykonanie światowe! Wstęp wolny.

Wystąpią duoAccosphere czyli Alena Budziňáková i Grzegorz Palus oraz Airis Quartet w składzie: Aleksandra Czajor-Kowalska (I skrzypce), Grażyna Zubik (II skrzypce), Malwina Tkaczyk (altówka) oraz Mateusz Mańka (wiolonczela).

W programie koncertu:

  • Miłosz Bembinow (*1978), Six pour Six na duet akordeonowy i kwartet smyczkowy
  • Andrzej Krzanowski (1951-1990), Wiatr echo niesie po polanie
  • Karol Szymanowski (1882-1937), Harnasie op. 55 opr. na 2 akordeony (duoAccosphere)
  • Renāte Stivriņa (*1985), aatma  na duet akordeonowy i kwartet smyczkowy – prawykonanie światowe

Kim są duoAccosphere?

Międzynarodowy duet akordeonowy założony w 2011 roku przez Alenę Budziňákovą (Słowacja) i Grzegorza Palusa. Zespół ma w dorobku blisko dwieście koncertów w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czechy, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina), występy na prestiżowych festiwalach oraz z towarzyszeniem orkiestr. Artyści byli wielokrotnie honorowani laurami krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zdobywając m.in. I nagrody na festiwalach w Puli (2012, Chorwacja), Sanoku (2012), Mławie (2012) i w Chełmie (2011). duoAccosphere posiada bardzo szeroki repertuar, specjalizując się zarówno w wykonywaniu transkrypcji utworów powstałych od baroku do XX wieku, jak i regularnie dokonując prawykonań współczesnych kompozycji. Ponadto duet ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe oraz płytowe dla wydawnictwa Sarton Records oraz Chopin University Press.

Poznajcie Airis String Quartet:

Jeden z najbardziej interesujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia w Polsce, założony w 2008 roku. Tworzą go Aleksandra Czajor-Kowalska (I skrzypce), Grażyna Zubik (II skrzypce), Malwina Tkaczyk (altówka) i Mateusz Mańka (wiolonczela). Kwartet zdobył wiele nagród w międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2008) i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2017). Zespół ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, w tym m.in. polską premierę fonograficzną kwartetów smyczkowych Karla Amadeusa Hartmanna wydaną przez CD Accord (2018). Airis String Quartet regularnie dokonuje prawykonań twórczości polskich i zagranicznych kompozytorów oraz współpracuje z wieloma muzykami różnych specjalności.

Koncert odbędzie się w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19.