Tatrzańskie Yeti

Gatunki „legendowe” żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce, w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie. Wernisaż wystawy „Tatrzańskie Yeti” odbędzie się 6 grudnia o 17:00, mikołajkowe oprowadzania dla dzieci – tego samego dnia o 11:00.

Zwierzęta żyjące samotnie i zamieszkujące gęste lasy czy niedostępne obszary od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Te tajemnicze istoty stawały się bohaterami legend i opowieści przekazywanych kolejnym pokoleniom. Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie.

Istnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.

Kurator wystawy: dr Marcin Warchałowski. Wystawę można zobaczyć od 6 grudnia 2023 do 29 lutego 2024 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Autor(ka):