TOPR 2. Nie każdy wróci.

W STRH Bistro Art Cafe (Krupówki 4a) 10 listopada o godzinie 20.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie promujące drugą część książki „TOPR. Nie każdy wróci”. Na spotkaniu z autorką, Beatą Sabałą – Zielińską i ratownikami TOPR nie braknie trudnych tematów poruszanych w książce.

Czy można narażać kilka istnień, ratując jedno życie? Czy można narażać jedno życie, ratując wiele? Jak daleko powinni posuwać się ratownicy i kiedy mają prawo powiedzieć: „Dość. Zrobiliśmy wszystko, co mogło być zrobione”?

Ta książka to dokument – relacje ratowników, świadków i ofiar wypadków, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I… kobiet – matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Wszystkie iskry nadziei, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: „Żarty się skończyły!”. Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają?

Głośne akcje ratownicze w ostatnich latach – porażenie piorunami na Giewoncie, grotołazi uwięzieni w Jaskini Wielkiej Śnieżnej – poruszyły naszym krajem. Gdy przyjaciele i bliscy grotołazów krzyczeli: „Robicie za mało!”, koledzy z innych górskich służb mówili: „Robicie zdecydowanie za dużo!”. W Polsce wrzało, tymczasem w domach ratowników TOPR-u w trwodze wypatrywano powrotu mężów, ojców i synów. Ta książka stawia także nam, turystom, ważne pytanie: „Jak wiele możemy oczekiwać od ratowników?”