15 x Kobieta w Zakopanem

Wernisaż wystawy „15 x Kobieta w Zakopanem” odbędzie się w sobotę 17 czerwca 2023 o godz. 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Autorski projekt wystawienniczy Lidii Rosińskiej-Podleśny jest opowieścią o kilkunastu nietuzinkowych kobietach, które swoim życiem, działalnością na stałe wpisały się w historię Zakopanego.

Mimo, iż reprezentowały różnorodne profesje, pochodziły ze zróżnicowanych środowisk, jak również żadna z nich nie urodziła się w Zakopanem, łączy je fakt, że w swoim życiu, prywatnie i zawodowo, aktywnie działały na rzecz społeczności mieszkańców Podhala. Malarki, tancerki, aktorki, pisarki, taterniczki, muzyczki, kolekcjonerki, przyrodniczki. Niezwykle ambitne, pracowite co miało niebagatelny wpływ na ich rozwój osobisty. Na terenie Zakopanego były prekursorkami wielu przedsięwzięć: edukowały młodzież, przyczyniły się do budowania szkół, kościołów, współtworzyły środowisko artystyczne, wspinały się, wytyczały nowe szlaki, rozsławiały piękno Tatr i tutejszy folklor… Spoglądając na listę nazwisk kobiet, które będą prezentowane na wystawie, każda z nich jawi się nam jako znacząca część historii polskiej i światowej. Jadwiga Zamoyska, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Steczkowska, Helena Modrzejewska, Róża Krasińska Raczyńska, Maria Buttowt Andrzejkowicz, Bronisława Kondratowiczowa, Natalia Janotha, Maria Zamoyska, Rita Sacchetto, Zofia Stryjeńska, Wanda Gentil Tippenhauer, Zofia Radwańska Paryska, Maria Bujakowa, Aniela Pawlikowska.

Współpraca: Renata Kowalska (Tatrzański Park Narodowy). Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, eksponaty i archiwa pochodzą ze zbiorów: MT, TPN, PAN Biblioteki Kórnickiej, UMZ, MN Ziemi Przemyskiej, Muzeum Chopina, Muzeum Literatury, Muzeum J. Malczewskiego, Muzeum J. Kasprowicza, Muzeum A. Zamoyskiego, Księżówki, Zgromadzenia ZSSNMPN oraz osób prywatnych. Wystawę będzie można zobaczyć od 20 czerwca do 31 sierpnia 2023.

15 x Kobieta w Zakopanem Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem
Autor(ka):