Odkrywaj Podhale i Zakopane

Zakopane i Podhale są pełne niezwykłych miejsc. Od turystycznych atrakcji oraz restauracji i kawiarni, przez emanujące historią regionu zabytki, aż po pomniki przyrody, punkty widokowe i leśne zakątki. Podpowiadamy co szczególnie warto zobaczyć podczas pobytu na Podhalu…

Spacer Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic

W zakopiańskich Kuźnicach rozpoczyna się wiele niezwykłych tatrzańskich wypraw. To właśnie stąd możecie wyruszyć na Halę Gąsienicowa, Giewont czy Kasprowy Wierch, a stamtąd już praktycznie w każdy zakątek malowniczych Tatr. Jednak równie…

Zimowa Gubałówka ze sztuką w tle

Jeżeli odwiedzasz Zakopane w lutym, to nie może zabraknąć Cię na Gubałówce! Za dnia zachwyci Cię tu niesamowita zimowa panorama polskich Tatr, a po zmierzchu oczaruje Kraina Światła pełna świetlnych rzeźb inspirowanych…

Spacerownik po Krupówkach w Zakopanem
Sztuka na Krupówkach? Poznajcie ją w zimowej aurze

Wraz z Nowym Rokiem chcemy zachęcić Was do poznania Krupówek na nowo! Zapraszamy na spacer po zakopiańskim deptaku, podczas którego podpowiemy gdzie zajrzeć, aby poza kramami, sklepami i restauracjami odkryć na Krupówkach…

Jak wygląda Kraina Światła?

Niezliczona ilość kolorów, świetliste trójwymiarowe rzeźby oraz magiczny klimat z imponującym widokiem na Tatry – Gubałówka ponownie rozbłysła i stała się najjaśniejszym punktem w całej Polsce. W tym roku Kraina Światła zaskoczyła…

9 atrakcji na listopadowy pobyt w Zakopanem
9 atrakcji na listopadowy pobyt w Zakopanem

Położone w sercu Tatr Zakopane przyciąga cały rok. Listopad to miesiąc, w którym złota jesień przechodzi w zimową aurę. Może i jest nieco chłodniej, ale to wyjątkowa szansa na doświadczenie Podhala w…

Napis Zakopane na górnej równi krupowej w Zakopanem
Najbardziej instagramowe miejsca w Zakopanem

Ten trend robi się coraz popularniejszy i miasta prześcigają się w pomysłach, aby stworzyć miejsce, które przyciągnie turystów i zagwarantuje publikacje w Internecie. Zakopane ma tę przewagę, że całe jest instagramowe! Wybrałam dla…

Centrum Rozrywki Pod Gubałówką: najlepsza zabawa dla całej rodziny w Zakopanem!

Zakopiańska Gubałówka to miejsce znane w całej Polsce. U jej podnóża, przy dolnej stacji kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę znajduje się wyjątkowe Centrum Rozrywki, pełne atrakcji dla całej rodziny, gdzie nikt się nie…

Bezpłatne wycieczki w Tatry z PTTK

W ramach akcji „Chodzimy pod górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną PTTK” w sierpniu i wrześniu odbędą się cztery wycieczki dydaktyczne do tatrzańskich schronisk. Oddział Tatrzański PTTK w Zakopanem oraz Koło Przewodników…

MArcin Rząsa, Galeria Antoniego Rząsy
Widzimy się u Rząsów

Galeria Antoniego Rząsy przygotowała cykl 8 oprowadzań po Galerii, które odbędą się w ciągu roku 2023. Marcin Rząsa, rzeźbiarz, właściciel Galerii, syn Antoniego poprowadzi opowieści o rzeźbiarzu, pogłębione o nowe konteksty, które…

Otwarcie willi Opolanka i muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem
Muzeum Kornela Makuszyńskiego ponownie otwarte

Świeżo wyremontowane Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka zostało ponownie otwarte! W odnowionym i zmodernizowanym budynku możecie już zapoznać się z barwnym życiem i legendarną twórczością patrona tej filii Muzeum Tatrzańskiego, twórcy…

PKL Bike Parks ośrodki rowerowe
PKL Bike Parks

Ostatnie ciepłe dni warto wykorzystać na odrobinę aktywności fizycznej. Na miłośników wyczynowej jazdy rowerowej oraz wszystkich chętnych rozpoczęcia przygody z jednośladem, w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych czekają trasy downhillowe. Co czeka…

Skąd najlepiej widać Tatry?

Wizyta w Zakopanem bez zdjęć z przepiękną panoramą w tle i majestatycznym Giewontem? To przecież jedna z wizytówek miasta i najczęściej spotykany motyw na lokalnych pocztówkach! Podpowiemy Wam gdzie w okolicy znajdziecie…

na Gubałówce rusza najwyżej położona plaża w kraju
Plażowanie na Gubałówce

Gubałówka zamieniła się w najwyżej położoną plażę w kraju i będzie znakomitym sposobem, by połączyć górskie widoki z chilloutem na plaży. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na osoby, które odwiedzą Gubałówkę. Wiosna i…

Kultowe zawody narciarskie dla dzieci Koziołka Matołka
Kultowe Zawody Koziołka Matołka

Pierwsze zawody narciarskie dzieci o Memoriał Kornela Makuszyńskiego odbyły się już w 1946 roku. Klub AZS w Zakopanem rokrocznie kultywuje pamięć o Makuszyńskim, jego zamiłowaniu do zimowych sportów i pociesznej postaci Koziołka…

Budowa kolejki na Kasprowy

15 marca 1936 roku pierwszy wagonik kolejki linowej wjechał na szczyt Kasprowego Wierchu. Była to wówczas trzecia najdłuższa kolejka linowa na świecie. Powstała w błyskawicznym tempie w ciągu 277 dni, czyli 7…

Urodziny białego misia z Krupówek
Setne urodziny białego misia z Krupówek

Kultowy biały miś, jeden z symboli Zakopanego, ma już 100 lat! Pierwsze zdjęcia z misiem na Krupówkach pochodzą z 1922 roku. Przez ten czas Zakopane i Krupówki bardzo się zmieniły, a sam…

Gdzie na biegówki?
Gdzie na biegówki?

Od kilku lat sytuacja miłośników biegów narciarskich pod Tatrami systematycznie się poprawia. W tym roku Kościelisko oddało do użytku nowe, oświetlone trasy biegowe. To świetne miejsce by zadbać o formę, a także…

Niezapomniany Mieczysław Karłowicz

Mieczysław Karłowicz to postać na stałe wpisana w kulturowy krajobraz Zakopanego. Kompozytor i dyrygent, taternik, narciarz, fotografik i publicysta. Zginął 8 lutego 1909 roku przysypany lawiną pod Małym Kościelcem w polskich Tatrach.…

Kolędnicy kolędowanie po góralsku
Kolędowanie po góralsku

26 grudnia, w Dniu Świętego Szczepana, kolędnicy rozpoczynają wędrówkę po domach. Na Podhalu najstarsza forma kolędowania to Fedory, czyli grupa kolędników, osobliwych juhasów, niosących życzenia szczęścia i zdrowia. Przebierańcy byli niecierpliwie wyczekiwani…

Kraina światła
Kraina Światła na Gubałówce

Oświetlone i iskrzące się trójwymiarowe rzeźby inspirowane tradycją Podhala i niezapomniany spektakl świateł, a do tego imponujący widok na panoramę Tatr – to wszystko czeka już na Was na Gubałówce. Zima zbliża…

Dreamland Macieja Berbeki
Dreamland Macieja Berbeki

5 marca 2013. Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski jako pierwsi ludzie w historii weszli zimą na Broad Peak (8051 m n.p.m.). Tę i kolejną dobę z zapartym tchem…

Ostatnia szansa na spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem jest atrakcją na skalę europejską, a właśnie w październiku, gdy drzewa mienią się wszystkimi odcieniami jesieni, powstają najpiękniejsze zdjęcia Pienin. Tworząca liczne zakola rzeka Dunajec pozwala z wyjątkowej perspektywy podziwiać…

7 pomyslow na jesien w Zakopanem podczas pandemii atrakcje
Jesienny konkurs fotograficzny

Startuje kolejna edycja konkursu „Tatrzańska Jesień 2021”. Nadszedł czas by zaplanować górską wędrówkę z aparatem w dłoniach i podjąć fotograficzne wyzwanie. Prace można nadsyłać do końca października. Konkurs kierowany jest zarówno do…

Velo Czorsztyn trasa rowerowa
Pomysł na rower: Velo Czorsztyn

Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, porównywana do trasy wokół zachwycającego jeziora Garda we Włoszech. Oddana w całości do użytku w zeszłym roku, w błyskawicznym tempie zdobywa coraz większą…

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi atma Zakopane
Miejsce do życia. Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma

W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim był świadkiem jego pasji tworzenia, spotkań z przyjaciółmi,…

Willa Czerwony Dwór w Zakopanem
Spotkanie. Willa Czerwony Dwór w Zakopanem

Istnieją takie miejsca, które są kwintesencją czasu, w jakim powstały. Jednym z nich jest willa Władysławka (zwana później Czerwonym Dworem), która od początku wpisała się w wir złotej ery Zakopanego – za…

Zespół szkół plastycznych Antoniego Kenara w Zakopanem
Kształt dźwięku. Zespół szkół plastycznych im. Antoniego Kenara

Zakopiańska szkoła plastyczna, potocznie zwana „szkołą Kenara”, przyciągała wyjątkowych ludzi – pedagogów oraz uczniów. Ich zaangażowanie i pasja stworzyły jej legendę. Ponad 140-letnią historię szkoły współtworzyli nie tylko wyjątkowi dyrektorzy – osobowości…

Instrument z duszą PRACOWNIA LUTNICZA MARDUŁÓW W ZAKOPANEM
Instrument z duszą. Pracownia Lutnicza Mardułów w Zakopanem

Pracownia lutnicza Mardułów jest najstarszą taką pracownią nieprzerwanie działającą w Małopolsce i drugą w Polsce. Założył ją Franciszek Marduła – legenda polskiego lutnictwa. Obecnie pracownię prowadzi jego syn Stanisław, który podobnie jak…

Polecane kawiarnie w Zakopanem - gdzie wypić kawę
Gdzie w Zakopanem WARTO wypić kawę?

W Zakopanem kawiarni i barów bez liku, są jednak miejsca, które są szczególnie warte uwagi. Poniżej lista tych, w których naszym zdaniem warto wypić kawę – na Krupówkach i z daleka od…

9 miejsc w Zakopanem, które warto zwiedzić z dziećmi
9 miejsc w Zakopanem, które warto zwiedzić z dziećmi

Zakopane to jeden z ulubionych celów rodzinnych podróży. Zimą panuje tu białe szaleństwo, latem natomiast tatrzańskie szlaki wypełniają poszukiwacze górskich przygód. „Zimowa Stolica Polski” zapewnia wiele rozmaitych atrakcji również poza terenem Tatrzańskiego…

Park Zamoyskich w Kuźnicach
Wyjątkowy park w Zakopanem: Park Zamoyskich w Kuźnicach

Jeśli chcecie unikać zatłoczonych Krupówek i korzystać z możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu – Kuźnice to świetny pomysł na spacer i obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Zakopanem. Park Zamoyskich, oficjalnie funkcjonujący…

Letni dubler krokusa: wierzbówka kiprzyca

Gdy wiosną krokusy opanowują podhalańskie łąki i polany, tłumy ciągną, aby je podziwiać i fotografować. Latem również tatrzańskie szlaki również obfitują we florystyczne atrakcje, często niedoceniane… Wierzbówka kiprzyca, to nie imię postaci…

Opętany. Marcin Gąsienica-Kotelnicki

Ten film tworzyłem  latami – tak musi się zacząć ta opowieść. Ale po kolei. Zadajmy sobie pytanie kim jest Marcin Gąsienica – Kotelnicki? Co ma takiego w sobie, aby robić o nim…

Odkryj Hasiora na nowo
Odkryj Hasiora na nowo

Muzeum Tatrzańskie ponownie otworzyło Galerię Władysława Hasiora dla zwiedzających. Generalny remont objął cały budynek, a 238 dzieł artysty trafiło na stół konserwatorski. Prace trały trwały kilka miesięcy, a ich koszt to ponad…

Anna Tybor planuje zdobyć Manaslu
Waleczna Ania Tybor

Ania Tybor to dziewczyna z Zakopanego, reprezentantka Kadry Narodowej w narciarstwie wysokogórskim. Zdobyła Pik Lenina (7134 m.n.p.m.), a teraz realizuje swoje kolejne marzenie – jako pierwsza Polka chce zdobyć 8-tysięcznik Manaslu i…

Co robić w Zakopanem gdy pada deszcz
Co robić w Zakopanem gdy pada deszcz?

Jeśli podczas przyjazdu do Zakopanego zaskoczy Was deszczowa pogoda, nie martwicie się! Mamy dla Was kilka podpowiedzi, dzięki którym z pewnością wrócicie do domu ze wspaniałymi wspomnieniami. Dla miłośników kultury i historii…

Osada pasterska Szymkówka - folklor, tradycja w nowoczesnej odsłonie
Folklor „po nowemu” na Szymkówce

Poranek z niewiarygodnym widokiem na panoramę Tatr. Śniadanie na tarasie, u stóp którego pasą się owce. Idealne miejsce, by z kubkiem lokalnej żętycy w ręku obserwować życie stada, podziwiać taniec chmur na…

Bartuś Obrochta
Najsłynniejszy skrzypek Skalnego Podhala

Bartuś Obrochta zmarł z 30 kwietnia na 1 maja 1926 roku na ścieżce pod reglami, tak jak sobie wymarzył – bliżej Tatr niż zakopiańskiego gwaru. Niedaleko wejścia do Doliny za Bramką ku…

14 najlepszych miejsc - dania na wynos w Zakopanem tlo
14 najlepszych miejsc – dania na wynos w pandemii w Zakopanem

Restauracje obecnie mogą serwować tylko dania na wynos. W takiej sytuacji część z nich przerwała działanie, część dostosowała menu do nowych warunków, przygotowując dania na dowóz lub do odbioru własnego. Przedstawiamy Wam…

Dzieciaki, na rowery 2
Dzieciaki, na rowery!

Kwiecień plecień poprzeplata… Choć na Podhalu śnieg opuszcza nas później niż w pozostałych regionach kraju, wiosną narty powoli zapadają w sen letni, wyczekując kolejnego sezonu. Nadchodzi pora rowerowych przygód, które najmłodsi adepci…

Goscie hotelu Bristol w Zakopanem
Bristolu smutna historia

Zimowa stolica Polski rozwija się w zawrotnym tempie, którego nie hamuje nawet pandemia. Powstają nowe hotele i budynki, a stare odzyskują świetność. Niestety nie wszystkie. Położony przy Bulwarach Słowackiego 9 „Bristol” niegdyś…

Skitouring wiosną na Podhalu
Czy już pora schować skitoury do szafy?

Skądże! Marzec to najlepszy okres do uprawiania skituringu. Śniegi najczęściej są stabilniejsze, dzień dłuższy. To również czas kiedy mamy już zbudowaną kondycje krótszymi wycieczkami. Czas na wiosenne wyrypy! Z Gąsienicowej do Pięciu…

Hokus Krokus - Nie czarujmy się, krokusy same się nie ochronią
Nie czarujmy się, krokusy same się nie ochronią

Przed nami sezon na krokusy. Z roku na rok te urocze fioletowe kwiatki ściągają coraz większe rzesze miłośników. Poniżej nasze wskazówki, jak w przyjemny i bezpieczny – dla obu stron – sposób…

Książka na wiosnę Niech to szlak Kronika śmierci w górach B. Kuraś
Książka na wiosnę: Niech to szlak!

Wiosenne wieczory w dalszym ciągu sprzyjają nadrobieniu literackich zaległości. Książka „Niech to szlak!” autorstwa Bartłomieja Kurasia dedykowana jest zarówno dla osób poznających Tatry, jak i dla zapalonych tatromaniaków, którzy na pewno zostaną…

8 miejsc na Podhalu pełnych wiosennych krokusów
8 miejsc na Podhalu pełnych wiosennych krokusów

Krokusy to jeden z symboli Tatr. Kwiaty pojawiające się na przełomie marca i kwietnia pokrywają łąki fioletowymi dywanami i przyciągają tłumy. Pomimo iż w badaniach prowadzonych tylko w ostatnim 15-leciu ich ogólna…

Kwarantanna Grzegorza Kalinowskiego
Kwarantanna, czyli „wsi spokojna, wsi wesoła”

Za nami rok z wirusem w koronie, maseczki i kompulsywna dezynfekcja rąk stały się codziennością. Proces zmiany rzeczywistości stanowił inspirację dla Grzegorza Kalinowskiego do napisania „Kwarantanny”, czyli pandemicznego kryminału, którego akcja toczy…

Justyna Mirowska Wio Bugatti
Wio Bugatti!

Przed erą social mediów pocztówki i listy były najpopularniejszym sposobem utrzymywania kontaktów między ludźmi, a nawet budowania relacji biznesowych i społecznych. Justyna MIROVVSKA Mirowska wybrała je jako medium dla swojego projektu, który…

Zawody o Wielkanocne Jajo na Kalatówkach 1
Zawody „O Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek

Nie ma chyba bardziej malowniczej imprezy pod Tatrami. W lany poniedziałek rokrocznie na Kalatówkach odbywają się zawody na starym sprzęcie narciarskim „O wielkanocne jajo”. W roku 2021 za sprawą pandemii niestety się…

Z-kopyta-kulig-rwie
Z kopyta kulig rwie…

Niezależnie od pory roku i dnia kuligi w Zakopanem od wielu, wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem. Wielu gości Podtatrza nie wyobraża sobie pobytu pod Giewontem bez przejażdżki z fiakrem, najlepiej wieczorną…

Jak-się-przygotować-do-sezonu-skiturowego
Jak się przygotować do sezonu skiturowego?

Pierwsze opady śniegu i przymrozki za nami, i to nie tylko wysoko w górach, a to jest niezbity dowód na to, że właśnie zawitała do nas zima. Stoki już śnieżą i w…

Góralska-pasterka
Góralska pasterka

Pasterka to na Podhalu wyjątkowe wydarzenie – symboliczne, duchowe, a także towarzyskie. Ta odprawiana w górach ma moc szczególną – malutki, drewniany kościół w otoczeniu majestatycznych świerków i potężnych, pokrytych śniegiem gór,…

Świąteczne-przyspieszenie
Świąteczne przyspieszenie

Od redakcji: Planując grudniowe trafiliśmy na felieton napisany dla Infogramu przez Ewę Matuszewską w 2007 roku. Choć odeszła od nas przeszło dwa lata temu, a tekst pokryła patyna, zachował aktualność, a panująca…

7 pomyslow na jesien w Zakopanem podczas pandemii atrakcje
7 pomysłów na jesień w Zakopanem podczas pandemii

Zawsze podkreślamy, że jesień to pod Tatrami nasza ulubiona pora roku. Niesprawiedliwie nazywana „martwym sezonem”, pozwala odkryć Podhale zupełnie inne. Pełne spokoju i jesiennych kolorów wpisuje się w filozofię „slow”, którą trudno…

Wkrótce-pierwszy-śnieg,-więc-podpowiadamy-jak-się-ubrać-na-skitoury
Wkrótce pierwszy śnieg, więc podpowiadamy: jak się ubrać na skitoury?

Jak co roku, pierwszy śnieg w Tatrach przypomina początkującym adeptom skituringu, że najwyższy czas skompletować sprzęt. Temat jest niezwykle obszerny, dlatego na początek zajmiemy się odzieżą, którą będzie można wypróbować jeszcze podczas…

Pasja,-design-i…-kapcie!
Pasja, design i… kapcie!

Gdy nadchodzą jesienne słoty więcej czasu spędzamy w domu, gdzie drobne akcesoria umilają melancholijne dni i wieczory. Taką funkcje spełniają też kapcie. Ten domowy przedmiot użytku jakże osobistego został przez młodą polską…

Peksowy Brzyzek w Zakopanem
Pęksowy Brzyzek

Za niskim, kamiennym ogrodzeniem, jakie widuje się raczej we Włoszech, czas biegnie inaczej. Jakby cały gwar i pęd pobliskich Krupówek i Gubałówki nie miały wstępu na niepozorną, krętą alejkę. I choć Pęksowy…

Redyk
Redyk

Dawniej mawiano, że „fto mo owce, ten mo co fce”. Wypas owiec leżał u fundamentów kultury górali całego łuku Karpat i był podstawowym zajęciem. Dziś baców na halach już znacznie mniej, ale…

Wspinanie-na-Podhalu-2
Wspinanie na Podhalu: jak i gdzie zacząć przygodę z pionowym światem?

Wspinaczka skalna to sport dla wszystkich – niezależnie od wieku czy płci. Kiedyś, pionowy świat skał i skalistych szczytów otwarty był jedynie dla najsprawniejszych ryzykantów. Teraz, dzięki dostępowi do wiedzy, sprzętu oraz…

3-trasy-biegowe-dla-początkujących
3 trasy biegowe dla początkujących

Tegoroczne wakacje są bez wątpienia inne niż zwykle. Zagrożenie epidemiczne skutecznie zredukowało zazwyczaj bardzo bogatą listę wydarzeń kulturalnych, to więc idealny czas, aby zaplanować wypoczynek aktywnie. Od czego jednak zacząć górskie bieganie?…

Nordic-Walking-w-Tatrach-i-Gorcach
Nordic Walking w Tatrach i Gorcach

Nie trzeba ani wielkiej kondycji, ani szczególnych predyspozycji. Wystarczą dwa kijki i wygodne obuwie, by każdy – niezależnie od wieku – mógł zażyć dobroczynnego ruchu. Podpowiadamy, gdzie w Tatrach i Gorcach wybrać…

Nowe-życie-Czerwonego-Dworu
Nowe życie Czerwonego Dworu

Gdyby dziś przyszło nadać jej nazwę, zamiast Czerwonego mielibyśmy zapewne „Jasny Dwór”. Po remoncie konserwatorskim sczerniała przez stulecie zabytkowa willa odzyskała dawne piękno i obecnie mieści Centrum Kultury Rodzimej. Czerwony Dwór to…

Design i moda na Podhalu
Cudze chwalicie, swego nie znacie

Czy z Zakopanego można przywieźć tylko oscypki lub pamiątkowe ciupagi? Istnieje przekonanie, że produkt lokalny musi mieć charakter folklorystyczny. Nic bardziej mylnego. Na Podhalu mieszka i tworzy wielu projektantów mody reprezentujących rozmaitą…

Tatrzański-Park-Edukacyjny
Tatrzański Park Edukacyjny

Tatrzański Park Edukacyjny powstał z miłości do rodzimej przyrody Tatr, ale nie tylko. Będąc miłośnikami zwierząt wszelakich poszerzamy nasze plany też o zwierzęta spoza obrębu naszych gór. Jednakże to co nasze, regionalne…

World-of-Skijumping
World of Skijumping

W Zakopanem powstało nowe miejsce, którego pominąć nie może żaden miłośnik sportu, szczególnie skoków narciarskich. World of Skijumping, czyli „Świat skoków narciarskich” pozwoli swoim gościom zanurzyć się w świecie podniebnych lotów i…

Odwiedź-dom-wybitnego-kompozytora
Odwiedź dom wybitnego kompozytora

Zakopane miało szczęście do Artystów. Na przestrzeni lat mieszkali tu wielcy twórcy, którzy znajdowali pod Tatrami inspirację. Jednym z nich był Karol Szymanowski, największy po Fryderyku Chopinie kompozytor. Jego dom – Willę…

Nosalowy-Park-Hotel-&-Spa
Nosalowy Park Hotel & Spa

W lipcu Zakopane wzbogaciło się o nowy, luksusowy hotel w centrum miasta. Pięciogwiazdkowy Nosalowy Park Hotel & Spa to elegancki obiekt o wyjątkowym designie, zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą doświadczyć…

10 miejsc w ktorych warto zamowic jedzenie na wynos
10 miejsc w Zakopanem, w których warto zamówić dania na wynos

Zazwyczaj o tej porze roku restauracje w Zakopanem przygotowują się na nadchodzący weekend majowy. Jest wiele miejsc wartych uwagi nawet tych najbardziej wymagających smakoszy. Niestety, obecnie pozostają one zamknięte. Co więc jeść,…

Widok na Giewont z wlotu Doliny Strążyskiej
4 otwarte szlaki w Tatrach

Po kilku tygodniach zamknięcia, szlaki tatrzańskie zostały otwarte dla odwiedzających. Nie są jednak dostępne wszystkie z nich, a jedynie 4 reglowe dolinki zaczynające się na Drodze pod Reglami. Tatrzański Park Narodowy zapewne…

Krokusy na Polanie Kalatówki
Gdzie można zobaczyć krokusy w Zakopanem i Kościelisku?

Sezon na krokusy w Zakopanem i na Podhalu przyciąga rzesze miłośników przyrody. To dobrze, ale ważne jest, by nie stracić przy tym głowy. Poniżej nasze wskazówki, jak, gdzie i kiedy w przyjemny…

Ile dlugosci maja Krupowki - czego nie wiesz o slynnym deptaku w Zakopanem
Krupówki – czego nie wiesz o najsłynniejszej ulicy w Zakopanem?

Na początku… Krupówki były wąską ścieżką, która wiodła wśród pól, mokradeł i lasów. Nie było tu prawie zabudowań, a życie wioski toczyło się w Nawsiu (dzisiejsza okolica Starego Kościółka). Od XVIII wieku…

E-Bike Zakopane - gdzie pożyczyć i jeździć na Podhalu
Poznaj E-bike’owe oblicze Zakopanego

Podhale oszołamia widokami. Strzeliste szczyty górskie, nieskończone polany i masa szlaków rowerowych. Co prawda, ze względu na duże różnice przewyższeń trasy nie są popularne wśród turystów. Trzeba być wysportowanym, aby ruszyć w…

Rówień Krupowa z Giewontem w tle. Fot. Adam Brzoza
Rówień Krupowa. Burzliwa historia łąki w centrum Zakopanego

Pomysły na to miejsce były różne. Od stworzenia sztucznego jeziora, przez willową dzielnicę po park klimatyczny. A konflikt, który przy tej okazji rozpalał przed stuleciem zakopiańską społeczność, trafił na karty literatury i…

TOPR akcja ratunkowa w Tatrach
Gdy wiosna bywa niebezpieczna

Jakie błędy najczęściej popełniają turyści i dlaczego zdjęcia na śniegu mogą skończyć się tragicznie? Zastępca naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Edward Lichota opowiada Łucji Łukaszczyk. Kiedy w Tatrach przychodzi wiosna? Kalendarzowa wiosna…

Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej
Ulica Kościeliska

Kościeliska to najstarsza ulica w mieście pod Giewontem. To właśnie tu w XVI w. narodziło się Zakopane. Co ciekawe, obowiązująca dziś nazwa ulicy – nawiązująca do Doliny Kościeliskiej – pojawiła się dopiero…

Plogging, czyli biegamy i sprzątamy
Plogging, czyli biegamy i sprzątamy

Coraz bardziej popularna na całym świecie akcja dotarła pod Tatry, gdzie miłośnicy przyrody umawiają się na biegowe wycieczki połączone ze zbieraniem śmieci. Co to jest plogging? Plogging to połączenie szwedzkiego słowa „plocka…

Pierwsze kroki we wspinaczkowym świecie na Podhalu
Pierwsze kroki we wspinaczkowym świecie

Zakopane nieoderwalnie kojarzy się z wysokimi górami, a co za tym idzie również wspinaczką. Choć pionowych ścian u nas nie brakuje, to coraz częściej rozbrzmiewa pytanie, ale jak zacząć?  Szczyt na wyciągnięcie…

Noc świętojańska. Jak (i po co) górale zaklinali rzeczywistość

Dziś nikt już nie szuka kwiatu paproci. Puszczanie wianków zastąpiły portale randkowe, ogniska – sielski grill. Nawet skarb można znaleźć kilka razy w tygodniu w kolekturach lotto. Zanim jednak wszystko stało się…

Kornel Makuszynski na nartach ok. 1930
Makuszyński i czarnooki opryszek

Siódma rano. Natarczywy dzwonek do drzwi. Zaspany Makuszyński, już wtedy poczytny autor książek dla dzieci i wzięty felietonista, idzie zobaczyć, kto nie daje człowiekowi pospać. Na progu stoi czarnooki chłopiec i głosem…

Uwaga, lawiny! Co mówią stopnie zagrożenia lawinowego?
Uwaga, lawiny! – co mówią stopnie zagrożenia lawinowego?

Zimą przy wejściach na tatrzańskie szlaki widnieją charakterystyczne tabliczki z graficzną informacją o stopniu zagrożenia lawinowego. Przypominamy, co znaczą poszczególne cyfry i kiedy lepiej zrezygnować nawet ze spaceru popularnymi trasami. 1 –…

Wigilia Jana Chrzciciela
Jutro święty Janek, puśćmy na wodę wianek

Dzień św. Jana Chrzciciela, przypada w porze letniego przesilenia słońca w czerwcu. Jeszcze w połowie XX wieku wigilia tego najdłuższego w roku dnia była postrzegana jako czas ważny, tajemniczy, graniczny. Utarła się…

Napełnianie balonu Gwiazda Polski
Balonowy rekord: z Chochołowskiej do stratosfery

Wszystko wydawało się sprzyjać. Nowoczesne technologie, doświadczona załoga, korzystne prognozy pogody. Start największego na świecie balonu, który miał wznieść się do stratosfery, zaplanowano w Dolinie Chochołowskiej na październik 1938 r. Gwiazda Polski,…

Robię, co mi dyktuje drzewo. Antoni Rząsa

Był jednym z najbardziej interesujących polskich rzeźbiarzy XX wieku. Jego drewniani Chrystusowie mieli po dwie głowy lub brakowało mi palców u rąk. Bo w sztuce Rząsy rządziło drzewo. Afera wybuchła już na…

W-sercu-tatrzańskich-pasm-–-kolej-linowa-na-Kasprowy-Wierch-2
W sercu tatrzańskich pasm – kolej linowa na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Jej trasa liczy aż 4291.59 metrów, jednak nowoczesne wagoniki, które zimą mieszczą nawet 60 osób, a latem ok. 30, pokonują ją…

Kościół OO Jezuitów na Górce
Kościół OO Jezuitów na Górce

W czasach, gdy jezuici po raz pierwszy dotarli do Zakopanego, była to wieś licząca 37 osiadłości należących do różnych rodzin góralskich i dwa młyny. Tak podaje spis ludności z 1765 r., a…

Willa Pod Jedlami – tu czas stanął w miejscu
Willa Pod Jedlami – tu czas stanął w miejscu

Jest w Zakopanem miejsce zachwycające, lecz na co dzień niedostępne. To willa Pod Jedlami na Kozińcu – jeden ze stu architektonicznych cudów Polski. Willa została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza dla Jana Gwalberta…

Willa-Kmicic-wczoraj-i-dziś
Willa Kmicic wczoraj i dziś

Willa Kmicic to jeden z najbardziej kultowych adresów Zakopanego. Pensjonat, który odwiedzały takie sławy jak Wojciech Kilar, czy Władysław Hasior, trafił nawet do piosenki Skaldów! Chodzi o piosenkę braci Zielińskich, której nie…

Hotel-Aries---od-Domu-Turysty-do-ostoi-luksusu
Hotel Aries – od Domu Turysty do ostoi luksusu

Kiedy pięć lat temu Dom Turysty po raz ostatni przyjmował gości w ramach swojej działalności pod egidą PTTK, nie brakowało krytycznych głosów bywalców tego kultowego adresu, zaniepokojonych przyszłością obiektu. Na szczęście bardzo…

Najwyżej-położona-plaża-w-Polsce-–-Gubałówka-latem
Najwyżej położona plaża w Polsce – Gubałówka latem

Gubałówka to jedno z trzech najbardziej rozpoznawalnych wzniesień otaczających Zakopane i jedyne, które niemal każdy może latem zdobyć o własnych siłach. Wystarczą dobre buty, butelka wody i odrobina samozaparcia. Wysiłek będzie nagrodzony…

Kolej na Gubałówkę – obowiązkowy punkt wizyty w Zakopanem (1)
Kolej na Gubałówkę – obowiązkowy punkt wizyty w Zakopanem

Zaledwie po 168 dniach budowy – 20 grudnia 1938 r. po budowy uruchomiona została kolej linowo-terenowa na Gubałówkę. W niedługim czasie stała się najpopularniejszym tego typu urządzeniem w Polsce. Pomysłodawcą i inicjatorem…

Rzeczpospolita Zakopianska 1
Jak Żeromski został prezydentem, czyli Rzeczpospolita Zakopiańska

Honor i niezależność to od zawsze jedne z największych wartości na Podhalu. Mit dumnego górala, który pozbawiony wolności nie pochyli głowy i nie zegnie kolana nie powstał bez powodu. Odwaga, działanie, brak…

Skitouring - trasy z najprzyjemniejszym zjazdem 1
Skitouring – trasy z najprzyjemniejszym zjazdem

Każdy uprawia skitouring na swój sposób – niektórzy lubią mocno się zmęczyć, inni wolą spokojnie spacerować, ale celem i nagrodą dla każdego jest wyczekany zjazd! W poniższym artykule wybraliśmy 3 skitourowe wycieczki,…

Trzy kwietniowe wycieczki skiturowe
Trzy kwietniowe wycieczki skiturowe

Kiedy w mieście temperatura sięga 15 stopni, a narty zjazdowe już dawno zawędrowały do szafy, to my, skiturowcy, rozkoszujemy się słonecznymi wyrypami w Tatrach! Gdzie iść, kiedy śniegu brakuje w dolnych partiach?…

Skitourowanie z czworonogiem
Skitourowanie z czworonogiem

Wielu z nas posiada czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą podczas większości aktywności outdoorowych, w tym podczas wycieczek skitourowych. Pozostaje jednak pytanie, gdzie można wybrać się w towarzystwie psa? Niestety, na większość polskich szlaków…

Początek sezonu skitourowego w Tatrach – co, gdzie i jak 1
Początek sezonu skitourowego w Tatrach – co, gdzie i jak?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Jesień to okres, w trakcie którego większość z nas – skitourowców – niecierpliwie czeka na śnieg, w myślach zdobywając już upragnione szczyty. Pamiętajmy jednak, że Tatry…

Gęsia Szyja na skitourach
Gęsia Szyja na skitourach

Co roku wyglądamy za okno z nadzieją na kolejne opady śniegu. Tym razem zapowiadana zima stulecia faktycznie zawitała w tatrzańskie progi. Coraz częściej w komunikacie TOPR widzimy III, a nawet IV stopień…

Rewitalizacja Dworca Kolejowego w Zakopanem
Wsiąść do pociągu (nie)byle jakiego

Tylko 90 minut – tyle już za kilka lat będzie trwała podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego. Zanim jednak wsiądziemy do szybkich składów, przypomnijmy, dlaczego kolej pod Tatry jeździ naokoło i jak…

Kumoterki i Parada Gazdowska
Kumoterki i Parada Gazdowska

Coroczna parada gazdowska, wyścigi kumoterek, zawody w skiringu i ski-skiringu odbywają się dorocznie w lutym na Podhalu, wywołując niemałe emocje. Nic w tym dziwnego – w końcu to jedyna w swoim rodzaju…

Wołanie w górach. Michał Jagiełło o akcjach TOPR bez napisu
Wołanie w górach. Michał Jagiełło o akcjach TOPR

Bez względu na pogodę wyruszają, by nieść pomoc uwięzionym w górach. O tych najciekawszych i najtrudniejszych akcjach ratunkowych w Tatrach opowiada kultowa książka „Wołanie w górach” Michała Jagiełły. Michał Jagiełło, znakomity pisarz,…

Sanktuarium na Wiktorówkach
Sanktuarium na Wiktorówkach

Są na Podhalu miejsca niezwykłe. Oddalone od turystycznych centrów, zachowują swój charakter, stanowią azyl dla tych, którzy czasami potrzebują się wyciszyć i odetchnąć od zgiełku miasta. Takim miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej…

Jak kiedyś świętowano wielkanoc na Podhalu
Wielkanoc pod Tatrami

Wielkanoc to na Podhalu czas barwny i wesoły. Ponieważ tradycja jest tu wciąż żywa, warto odwiedzić region i zobaczyć, jak świętują Górale. W kościele katolickim Wielkanoc to święto Zmartwychwstania i radości z…

Taternictwo-w-okresie-międzywojennym-Spotkanie-z-Wojciechem-Szatkowskim
Taternictwo w okresie międzywojennym – Spotkanie z Wojciechem Szatkowskim

Kolejny wieczór z Muzeum Tatrzańskim w schronisku „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Tym razem spotkanie poświęcone będzie taternictwu w okresie międzywojennym. Mariusz Zaruski, Mieczysław Karłowicz, Mieczysław Świerz, Wiesław Stanisławski, Wincenty Birkenmajer, Kazimierz Kupczyk,…

Willa Konstantynówka -miejsce z artystyczną tradycją
Willa Konstantynówka – miejsce z artystyczną tradycją

Przy ulicy Jagiellońskiej, nieco ponad Dworcem Kolejowym i niemal naprzeciw Aqua Parku Zakopane, stoi jedna z najbardziej zjawiskowych willi w Zakopanem – Konstantynówka. Warto zwrócić na nią uwagę podczas jednego ze spacerów,…

Jak przygotować się do sezonu skitourowego
Czas zacząć przygotowanie do sezonu skiturowego

Nadchodzi jesień. Czas deszczu, śniegu, niskich temperatur i kompletnego braku chęci na zmobilizowania się do działania, szczególnie na zewnątrz. Dla skiturowców natomiast jest to pora do działania. Mamy czas do grudnia, aby…

Gdzie z psem w Tatry?
Gdzie z psem w Tatry?

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jeśli szukasz miejsca na wycieczkę ze swoim pupilem, proponujemy trzy poniższe miejsca. Dolina Chochołowska z psem? Tak! Tę piękną tatrzańską…

Tatry-Super-Ski-90-tras-14-stacji-1-superskipass
Tatry Super Ski – 90 tras, 14 stacji, 1 superskipass

Podtatrze to mekka polskich sportów zimowych. Rosnąca liczba tras i atrakcji rokrocznie przyciągają tysiące gości z Polski i ze świata. Nadchodzący sezon to zapowiedź rewolucji. Powstaje Tatry Super Ski – wspólny skipass…

Przywitajmy-wiosne-na-skitourach
Przywitajmy wiosnę na skitourach!

W kalendarzu każdego narciarza alpejskiego to styczeń i luty wiodą prym, ale nie wśród skitourowców! Dla nas to właśnie przełom zimy i wiosny stanowi crème de la crème całego sezonu. Wiosną dzień…

Live Factory 2 Warhol by Lupa
Live Factory 2: Warhol by Lupa

Co wyznacza granice wolności artystycznej? Jak swobodnie może nimi manipulować twórca? Te i wiele innych pytań stawia przed odbiorcami Live Factory 2: Warhol by Lupa, czyli interaktywna instalacja prezentowana w ramach stałej…

O co chodzi z tym skitouringiem?

Od kilku sezonów wychodząc zimą w góry widzimy coraz więcej narciarzy, którzy zamiast w dół, mkną w górę stoku. Korzystając ze specjalnych nart z podklejonymi tzw. „fokami” pokonują strome zbocza, by cieszyć…

Bezpanskie-glosy.-Wystawa-kolazy-Ines-Doujak
Bezpańskie głosy. Wystawa kolaży Ines Doujak

Październik w Zakopanem jest nieprzewidywalny – czasem rozpieszcza ciepłym jesiennym słońcem, ale czasem przenika chłodnym deszczem, a bywa, że straszy pierwszymi przymrozkami i śniegiem. Dlatego proponujemy Wam wyprawę w stronę słońca gorącego…

Najnowsza premiera Teatru Witkacy Operetka
Najnowsza premiera Teatru Witkacy: Operetka

„Operetka” to najnowsza premiera Teatru Witkacego i jednocześnie ostatni dramat Witolda Gombrowicza. Napisany ponad 50 lat temu, stanowi wnikliwe studium kondycji człowieka wobec wszelkich ówczesnych przewrotów i także dziś nic nie traci…

Trasa biegowa w Chochołowie
Trasa biegowa w Chochołowie

Co zimą można robić na Podhalu? Narty i snowboard, galerie, grzaniec, oscypki, zdjęcia z misiem… O tym wszyscy wiemy. Do tej listy warto dodać jeszcze jeden punkt: wizytę w Chochołowie i test…

Polana Szymkówka - tam, gdzie czas biegnie inaczej
Polana Szymkówka – tam, gdzie czas biegnie inaczej

Pasterstwo jest z Podhalem związane nierozerwalnie. Niegdyś stanowiło podstawę dla wszystkich lokalnych gospodarstw, jest zakorzenione i obecne w regionie do dziś. Obraz mężczyzny wypasającego owce to archetypowy obraz górala, który „na żywo”…