Teraz Czytasz
All That Jazz. Ryszard Horowitz – fotografia
08 - 22 września 2023

All That Jazz. Ryszard Horowitz – fotografia

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem

Wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Horowitza – All That Jazz – odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w piątek 8 września o godzinie 17:00. Wystawę, która towarzyszy festiwalowi Muzyka na Szczytach, będziecie mogli zobaczyć od 9 do 22 września.

Wystawa „All That Jazz” to portrety muzyków jazzowych, wykonane przez Ryszarda Horowitza na przełomie lat 50’ i 60’ XX wieku w Krakowie oraz w USA. Prezentowane są zarówno fotografie przedstawiające amerykańskich gigantów jazzu, jak również polskich muzyków jazzowych „pierwszej generacji”, przecierających szlaki nowego gatunku muzyki w Polsce. Portrety są unikalnym artystycznym i dokumentalnym zarazem opisem świata muzycznego za oceanem oraz „za żelazną kurtyną”, widzianego oczyma młodego artysty-fotografika – wielkiego miłośnika jazzu, marzącego o wolności i karierze w wolnym świecie.

Ryszard Horowitz (ur. w 1939 r. w Krakowie) – fotokompozytor (jak sam siebie lubi określać). Podczas II wojny światowej wraz z rodziną więziony w obozach koncentracyjnych, m.in. w Auschwitz. Przeżył dzięki znalezieniu się na „liście Schindlera”. Po wojnie studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1959 r. wyemigrował do USA. Od 1967 r. właściciel studia fotograficznego na Manhattanie. Specjalizował się w fotografii reklamowej oraz artystycznej. Wielokrotnie nagradzany w USA oraz Europie za projekty zarówno komercyjne, jak i artystyczne. Autor wielu legendarnych okładek płyt muzyki jazzowej i rozrywkowej, jak również prasowych kampanii reklamowych (m.in. dla firmy Cadillac). Jeden z pierwszych fotografików korzystających z technik komputerowych dla kreowanych grafik. Pasjonat i wielki miłośnik jazzu od lat 50’ XX w. Grywał na klarnecie.

Organizatorzy: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem.

Zobacz Też
12 kwietnia 2024
Kopkowicz niepoznany

(za www.zakopane.pl), fot. pexels/pixabay.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry