Co robić w Zakopanem we wrześniu?

Wrzesień to nie koniec sezonu w Zakopanem, chociaż z niektórymi lokalnymi atrakcjami czas się już pożegnać. Dlatego nie przegap sześciu rzeczy, które warto zrobić w Zakopanem jeszcze we wrześniu!

Posmakuj dobrych oscypków
To ostatni moment na zakup dobrego oscypka. Właśnie we wrześniu odbywają się słynne redyki, kiedy to juhasi wraz ze stadami owiec schodzą z gór po długim pobycie na halach do swoich domów. Masz więc ostatnią szansę, aby zjeść prawdziwego, owczego oscypka – potem aż do maja pozostanie cieszyć się
serkami z krowiego mleka.

Poznaj tajniki Muzeum Oscypka
W tym miesiącu (i nie tylko) możesz także odwiedzić Muzeum Oscypka (ul. Jagiellońska 28), w którym zapoznasz się z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi z Podhala oraz poznasz techniki wyrobu słynnego sera. Dowiesz się, skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, czemu na kapeluszach są muszelki i co to jest „pucenie”. Nauczysz się odróżniać oscypki od gołek. Ta wiedza na pewno ci się przyda!

Znajdź pasące się stada owiec
Przed jesiennym redykiem koniecznie zrób sobie pamiątkowe zdjęcie z owcami! Gdzie spotkasz owce? Pewniak to Kuźnice, gdzie znajduje się bacówka. Lokalne stado regularnie przechadza się po łąkach wokół drogi do Kuźnic – nie ma opcji, by na nie nie trafić! Druga opcja to Kościelisko, tam też na pewno znajdziesz pasące się
owce. Przy okazji może załapiesz się na Polaniarski Osod – to wydarzenie w Kościelisku odbywa się 10 września i przybliży ci góralskie zwyczaje związane z powrotem bacy i juhasów z owcami z hal.

Zrób zdjęcie z wierzbówką kiprzycą
Skoro przy halach jesteśmy, to ostatni dzwonek na słynne zdjęcie z kwitnącą
wierzbówką kiprzycą. Ta piękna purpurowa roślina szczególnie upodobała sobie Halę Gąsienicową. Jeżeli chcesz zrobić iście instagramowe foto, to jest ostatni moment zanim wszystkie kwiaty przekwitną! Zaraz po słynnych krokusach, wierzbówka kiprzyca króluje na zdjęciach najpiękniejszych podhalańskich krajobrazów. Nie możesz tego przegapić!

Podziwiaj panoramę Tatr
Wrześniowa pogoda sprzyja widokowym wycieczkom. Najpiękniejsze wrześniowe
panoramy Tatr, które sfotografujesz swoim telefonem, są w zasięgu ręki i warto poznać, chociaż kilka z nich. Jeżeli nie przepadasz za górskimi szlakami, te upolujesz bez problemu samochodem: polecamy Bachledzki Wierch, Antałówkę i Zoniówkę. Efekt murowany!

Posłuchaj świetnego jazzu
Tatrzańska jesień kojarzy się z jazzowymi klimatami i dokładnie takie znajdziesz
w Hotelu Górskim Kalatówki od 25 do 30 września. Jazz Camping Kalatówki zagości po raz dwudziesty szósty na górską polanę – nie przegap biletów. Baw się dobrze w Zakopanem we wrześniu!

Anna Grzesiak, autorka bloga abite.pl


Autor(ka):