Teraz Czytasz
Czysta Forma

Czysta Forma

Jakub Brzosko
Czysta Forma zawody wspiaczkowe

Miejmy nadzieję, że zawody wspinaczkowe, które odbyły się w dniach 9-10 kwietnia w zakopiańskiej ścianie „Czysta Forma” są zwiastunem nowej fali i Zakopane zacznie kojarzyć się jeszcze mocniej ze wspinaniem. Ale od początku.

Nie było dotąd miejsca, gdzie wspinacze amatorzy mogliby systematycznie trenować. Opisywanie na łamach Zakoplanu całej, długiej drogi starań o ogólnodostępną ściankę nie ma sensu, bo to temat szerszy i wymagający spojrzenia z wielu perspektyw. Warto jednak napisać, że są cztery ściany w Zakopanem, ale – jedna jest w Centrali TOPR, dostępna tylko dla ratowników, druga to maleńka (acz przeurocza) ściana boulderowa w siedzibie zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego – tzw. „Rawa” (dostępna jedynie dla członków klubu), trzecie miejsce to piękny i wysoki panel przeznaczony do wspinania „z liną”, będący częścią wielofunkcyjnej hali sportowej w zakopiańskim COS-ie – jednak i ta ściana funkcjonuje w bardzo ograniczony sposób, gdyż priorytetem tego typu miejsc są treningi kadry narodowej, co często eliminuje tą ścianę z użytku.

Czwartym miejscem jest ścianka boulderowa w budynku szkoły podstawowej nr 5 przy ulicy Nowotarskiej 42, gdzie każdego dnia od 16 do 21 (w piątki i soboty nawet do 22), można się wspinać. Miejsce od szkoły dzierżawi Klub Wysokogórski Zakopane i współpraca pomiędzy szkołą a klubem układa się znakomicie (wielkie podziękowania dla Dyrektora Mirosława Szpery oraz UM Zakopane za wsparcie „Czystej Formy”).

„Jest kilka rzeczy, które można poprawić, ale to były pierwsze zawody i na pewno kolejne będziemy starać się robić jeszcze lepiej” mówią główni koordynatorzy imprezy – Asia Zakrzewska i Andrzej Stopka-Faktor z KW Zakopane. „Mamy różne pomysły. Jesteśmy w stanie robić zawody pucharowe. Co ciekawe, odwiedzała nas już m.in. kadra PZA we wspinaczce. Korzystając z tego obiektu, także dzieci ze szkoły na zajęciach w-f mogą się wspinać, miejsce się stale rozwija.”

Ideą rozegranych zawodów było przygotowanie dróg dostępnych dla szerokiego grona pasjonatów wspinania i ten cel został osiągnięty. Zawody wygrali: Galyna Smirnowa i Dominik Ustupski. Wśród dzieci w różnych kategoriach wygrali: Oleks Tach, Oleh Zemlianyi, Antek Marcisz, Matylda Kudlik. W zawodach dla dzieci udział wzięło 44 zawodników, a w zmaganiach dorosłych 33 zawodników. Wszyscy znakomicie się bawili.

„Ważne, żeby także lokalne środowisko integrować i robić nawet mniejsze, towarzyskie zawody” przekonuje Asia Zakrzewska, uczestniczka wielu edycji Pucharu Polski we wspinaczce boulderowej.

Wielkie gratulacje dla organizatorów. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Zobacz Też

Więcej informacji na profilu Facebook: Ścianka boulderowo-wspinaczkowa Zakopane.

Z górskim pozdrowieniem, hej!

Fot. Łukasz Malinowski

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry