Czysta Forma

Miejmy nadzieję, że zawody wspinaczkowe, które odbyły się w dniach 9-10 kwietnia w zakopiańskiej ścianie „Czysta Forma” są zwiastunem nowej fali i Zakopane zacznie kojarzyć się jeszcze mocniej ze wspinaniem. Ale od początku.

Nie było dotąd miejsca, gdzie wspinacze amatorzy mogliby systematycznie trenować. Opisywanie na łamach Zakoplanu całej, długiej drogi starań o ogólnodostępną ściankę nie ma sensu, bo to temat szerszy i wymagający spojrzenia z wielu perspektyw. Warto jednak napisać, że są cztery ściany w Zakopanem, ale – jedna jest w Centrali TOPR, dostępna tylko dla ratowników, druga to maleńka (acz przeurocza) ściana boulderowa w siedzibie zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego – tzw. „Rawa” (dostępna jedynie dla członków klubu), trzecie miejsce to piękny i wysoki panel przeznaczony do wspinania „z liną”, będący częścią wielofunkcyjnej hali sportowej w zakopiańskim COS-ie – jednak i ta ściana funkcjonuje w bardzo ograniczony sposób, gdyż priorytetem tego typu miejsc są treningi kadry narodowej, co często eliminuje tą ścianę z użytku.

Czwartym miejscem jest ścianka boulderowa w budynku szkoły podstawowej nr 5 przy ulicy Nowotarskiej 42, gdzie każdego dnia od 16 do 21 (w piątki i soboty nawet do 22), można się wspinać. Miejsce od szkoły dzierżawi Klub Wysokogórski Zakopane i współpraca pomiędzy szkołą a klubem układa się znakomicie (wielkie podziękowania dla Dyrektora Mirosława Szpery oraz UM Zakopane za wsparcie „Czystej Formy”).

„Jest kilka rzeczy, które można poprawić, ale to były pierwsze zawody i na pewno kolejne będziemy starać się robić jeszcze lepiej” mówią główni koordynatorzy imprezy – Asia Zakrzewska i Andrzej Stopka-Faktor z KW Zakopane. „Mamy różne pomysły. Jesteśmy w stanie robić zawody pucharowe. Co ciekawe, odwiedzała nas już m.in. kadra PZA we wspinaczce. Korzystając z tego obiektu, także dzieci ze szkoły na zajęciach w-f mogą się wspinać, miejsce się stale rozwija.”

Ideą rozegranych zawodów było przygotowanie dróg dostępnych dla szerokiego grona pasjonatów wspinania i ten cel został osiągnięty. Zawody wygrali: Galyna Smirnowa i Dominik Ustupski. Wśród dzieci w różnych kategoriach wygrali: Oleks Tach, Oleh Zemlianyi, Antek Marcisz, Matylda Kudlik. W zawodach dla dzieci udział wzięło 44 zawodników, a w zmaganiach dorosłych 33 zawodników. Wszyscy znakomicie się bawili.

„Ważne, żeby także lokalne środowisko integrować i robić nawet mniejsze, towarzyskie zawody” przekonuje Asia Zakrzewska, uczestniczka wielu edycji Pucharu Polski we wspinaczce boulderowej.

Wielkie gratulacje dla organizatorów. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Więcej informacji na profilu Facebook: Ścianka boulderowo-wspinaczkowa Zakopane.

Z górskim pozdrowieniem, hej!

Fot. Łukasz Malinowski

Autor(ka):