Czyste Tatry 2021

W lipcu po raz dziesiąty wolontariusze wyruszą sprzątać górskie szlaki w ramach akcji „Czyste Tatry”. Chociaż ze względu na trwającą ciągle pandemię nie wróci jeszcze pełne imprez ekomiasteczko, zawarty w nazwie imprezy cel pozostaje niezmienny.

Czyste Tatry walczą ze złymi przyzwyczajeniami oraz chcą zmieniać świadomość ekologiczną turystów, którzy często swoje odpady pozostawiają na szlakach. Kosze na śmieci znajdują się jedynie przy schroniskach, niemniej w każdych górach obowiązuje zasada „zabierz ze sobą, co przynosisz”. Niestety, nie każdy się do niej stosuje. We wcześniejszych edycjach akcji łącznie wzięło udział ponad 33 tysiące wolontariuszy, którzy zebrali ponad sześć ton śmieci.

Tegoroczne wydarzenie będzie relacjonowane na żywo ze „Studia Czysta Polska” zlokalizowanego w Zakopanem – zobaczymy spotkania z zaproszonymi gośćmi, partnerami akcji i wolontariuszami. Ponadto wsparcie zapowiedziało ponad 20 youtuberów. Twórcy internetowi przyjadą na czwartą już edycję eventu towarzyszącego Czystym Tatrom – Eko MeetUp, a dzięki ich przekazowi akcja i jej idee powinny dotrzeć także do dzieci i młodzieży nieustannie śledzących konta swoich ulubionych influencerów.

Wolontariusze, których liczba została ograniczona do 2500 osób, będą odbierać pakiety startowe w siedmiu punktach mobilnych, zlokalizowanych przy wejściach na najbardziej popularne szlaki: w Kuźnicach, wejściu do Doliny Strążyskiej, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Chochołowskiej, Morskiego Oka oraz w Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką. Punkty będą czynne w dniu akcji w godzinach 7:00 do 15:00. Każdy z wolontariuszy zostanie zaopatrzony w worki na śmieci, rękawiczki oraz prowiant na drogę. Zniesione odpady zostaną zgromadzone w jednym miejscu, poddane segregacji oraz wywiezione do utylizacji.

Autor(ka):