Góry – co słychać w Tatrach?

Tatry przyciągają, oczarowują swoim majestatem. Latem zachęcają do wędrówek, spacerów, a bardziej zaprawionych do wspinaczkowych eskapad. Zimą pozwalają na rozwinięcie skrzydeł fanom narciarstwa alpejskiego czy skitourowym wędrowcom. To góry piękne, ale i niebezpieczne – odebrały już niejedno życie. Podpowiadamy jak poruszać się po nich bezpiecznie i na co szczególnie zwracać uwagę.

Uciec, ale dokąd?

Takie ostatnio nasuwa mi się pytanie, gdy myślę o wędrowaniu po Tatrach. Przecież wkraczamy w te góry w poszukiwaniu ciszy, wypoczynku, inspiracji oraz oddechu od zgiełku miast. Czy w czasie szczytu letniego…

Szczęście - felieton Jakuba Brzosko
Szczęście

Dobrze jest je mieć, generalnie zawsze. Nie tylko w górach, choć w nich ze zdwojoną siłą odczuwamy jakąś nadprzyrodzoną siłę, która nam pomogła wyjść z opresji, pokonać trudy, uciec przed burzą, czy…

felieton Jakub Brzosko
Nigdy

Lata spędzone w Tatrach. Tysiące czy już miliony kilometrów pokonane w górach? To nieistotne. Ważna jest w nich obecność. Wtedy zatraca się czas i przestrzeń. One są źródłem wiecznej młodości. A widoki?…

Niedźwiedź czy miś? Jakub Brzosko
Niedźwiedź czy miś?

Nadchodzi, jak zwykle spóźniona, tatrzańska wiosna (informujemy niedowiarków, którzy ciągle widzą śniegi w górach), czyli okres dużej aktywności niedźwiedzi. No właśnie niedźwiedź czy miś? Musimy zadać sobie takie pytanie, bo istnieją zasadnicze…

Skiturowy trawers Tatr
Skitourowy trawers Tatr

Wszystkie góry na świecie mają jakiś „specjał”, coś co wyróżnia je jakąś ciekawostką, intrygującą historią czy spektakularną trasą, górą, ścianą. Takimi są choćby K2 nad lodowcem Baltoro, El Capitan dla Doliny Yosemite,…

LAwiny w Tatrach - felieton Kub Brzosko
Non omnis moriar

W ostatnim felietonie pisałem w Zakoplanie o miejscach w Tatrach, które „mówią”, z którymi wiąże się jakaś specjalna historia czy wspomnienia. Napisałem wtedy o Żlebie Marcinowskich opadającym niedaleko tras narciarskich pomiędzy Kasprowym…

Miejsca któe mówią - Jakub Brzosko
Miejsca, które mówią

Tatry można nazwać górami kieszonkowymi, bo mają 785 km2 powierzchni i absolutnie nie stanowią żadnej konkurencji dla alpejskich masywów, nie wspominając o innych górach świata. Z lotu ptaka wyglądają jak skalna, szaro-biała…

Sylwester Marzeń

„Podróż tysiąca mil, zaczyna się od jednego kroku” – powiedział chiński mędrzec Lao Tzu. Nowy Rok to nowy początek, więc można pomarzyć, spojrzeć bardziej perspektywicznie na cały rok. Jeździł człowiek trochę po…

Oczy pełne lodu Kuba Brzosko
Oczy pełne lodu

Kiedy jesteś zimą sam w górach, a dookoła wyrastają monumentalne, skalne olbrzymy, czujesz się niezwykle. Stoisz na krze Czarnego Stawu pod Rysami, a za burtami brzegów płyną góry lodowe Kopy Spadowej, Niżnich…

verglas
Verglas

Słowo „verglas” pochodzi z języka francuskiego i oznacza ni mniej ni więcej: gołoledź. Czym takie zjawisko jest na miejskich chodnikach można sobie wyobrazić (pewnie każdy tego doświadczył), ale w górach jest to…

Dreamland Macieja Berbeki
Broad Peak

Myślisz Broad Peak – myślisz Maciej Berbeka. A to za sprawą filmu, o którym bardzo głośno ostatnio. Film pod tytułem „Broad Peak”, którego reżyserem jest Leszek Dawid (zdobywca wielu nagród, m.in. za…

Wierzbówki na Hali Gąsienicowej
Niezmienność

Wśród tatrzańskich klasyków wyprawowych rozległa Hala Gąsienicowa oddalona około dwie godziny marszu od Kuźnic, jest celem niezwykłym. Dlaczego? Obrazki letnio – jesienne z fioletowymi dywanami kwitnącej wierzbówki kiprzycy mogą się wydawać kiczowate,…

Wąwóz Kraków
Smoki, pasterze i poszukiwacze skarbów

Jest to jedno z bardziej niezwykłych miejsc w Tatrach. Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Dla dzieci i młodzieży będzie to wędrówka pełna emocji, uruchamiająca wyobraźnie, a dla starszych to już niezła lekcja…

saturn w tatrach
Saturn w Tatrach

Jest jedną z bardziej intrygujących nazw jakie występują w Tatrach. Dlaczego właśnie gazowy olbrzym, należący do Układu Słonecznego stał się patronem pięknej turni? Tatry to góry magiczne. Ich urok jest zaklęty w…

Stawy i jeziora w Tatrach
Modre oczy

Jeśli spojrzymy na maleńkie, wręcz „kieszonkowe góry” jakimi są Tatry, nie da się nie zwrócić uwagi na ich pewną wyjątkowość: dużego nagromadzenia wody. Źródła, wywierzyska, ponory, strugi, potoki, wodospady, a przede wszystkim…

Czysta Forma zawody wspiaczkowe
Czysta Forma

Miejmy nadzieję, że zawody wspinaczkowe, które odbyły się w dniach 9-10 kwietnia w zakopiańskiej ścianie „Czysta Forma” są zwiastunem nowej fali i Zakopane zacznie kojarzyć się jeszcze mocniej ze wspinaniem. Ale od…

Samotność długodystansowca Kuby Brzosko
Samotność długodystansowca

Słynne pytanie zadawane wielu wspinaczom „dlaczego się wspinacie?“ i prosta odpowiedź „bo góry są“ nie jest tym, czego oczekują ludzie nieznający istoty zjawiska wspinaczki wysokogórskiej. Wielu laików mówi „po co oni się…

Skitoura na Rakoń i Tatry Zachodnie
Upłazem na Rakoń

Wśród wielu propozycji tras skitourowych dla średniozaawansowanych jedną z ciekawszych wydaje się skitoura na Rakoń. Interesująca, niezbyt męcząca, a jednak wyprowadzająca na widokowy szczyt z rozległą panoramą. Sama wycieczka zajmie nam z…

Tatrzański Shaolin

Skitoury są pewną formą medytacji – powiedział kiedyś mój znajomy. Zgadzam się z nim w pełni. Można powiedzieć ogólnie, że góry to znakomita przestrzeń medytacji, dlatego obecność w nich daje nam ukojenie…

Lawina!

Obyście nigdy nie znaleźli się w lawinie, ani nigdy nie byli świadkami tego żywiołu. Poniżej kilka wskazówek i rad co zrobić, aby uchronić się od bycia ofiarą lawiny. Początkiem zimy, kiedy warstwy…

Zimowe ABC Kuby Brzosko
Zimowe ABC

Choć słoneczna pogoda dominowała w Tatrach, a długoterminowe prognozy nie zapowiadały obfitych opadów śniegu, postarajmy się, by w pierwszym, zimowym miesiącu jak najlepiej przygotować się do sezonu. Zacznijmy od początku. Czyli postawienia…

Górski słownik
Górski słownik

Tatry to nie tylko szczyty, doliny i zachwycająca przyroda. Istnieje wiele wymiarów górskiego świata. M.in. zmęczenie towarzyszące nam podczas górskich wędrówek to także pewien „nienazywalny” element, finalnie przysparzający nam zdrowego, ale jakże…

Grań Kościelców

Wiele karier wspinaczkowych rozpoczęło się od przejścia tej niezwykłej grani, która dzieli Dolinę Gąsienicową na dwie części. Widoki, ekspozycja, adrenalina, wspinaczkowy szlif, istny „wiatr we włosach” – to właśnie stanowi kwintesencję tego…

Dolina Kościeliska - pomysł na spacer w Tatrach
Dolina Kościeliska

Każdy kto przyjeżdża do Zakopanego powinien zobaczyć tatrzańskie cuda natury z bliska. Do żelaznego kanonu należy Dolina Kościeliska w Tatrach Zachodnich. Nie tylko piękna i malownicza, na dodatek łatwo dostępna, o minimalnej…

Wycieczka na Rysy
Z poradnika tatrzańskiego przewodnika: Rysy

Magia najwyższego szczytu Polski kusi niemal każdego kto odwiedza Tatry. Nie ma się co dziwić. To piękna góra, choć od północnej strony niezwykle zdradliwa. Szczególnie w okresie wiosenno -letnim Osoby, które są…

Felieton Kuby Brzosko w Zakopanie - być neiprzemakalnym
Być nieprzemakalnym

Słuchajcie, w Tatrach i w Zakopanem na mój dusiu można się wiosną i wczesnym latem roztopić w wodzie. Ale żeby nie tak od razu zaszedł ten proces, aura na tej szerokości geograficznej,…

Z poradnika tatrzańskiego przewodnika Przysłop Miętusi
Z poradnika tatrzańskiego przewodnika: Przysłop Miętusi

Dokąd pójść w góry, kiedy jeszcze pogoda niepewna, a wyżej zalegają niebezpieczne płaty twardego śniegu i stanowią sporą pułapkę terenową? Odpowiedzi należy szukać na szlakach poprowadzonych przez tatrzańskie regle, które w wielu…

Nareszcie wiosna w Tatrach
Nareszcie wiosna w Tatrach

Zdecydowanie ten tydzień przyniesie duże ocieplenie w Tatrach. Krokusy rozkwitają w pełni na wielu polanach w Tatrach. Jednym z takich magicznych miejsc jest Wielka Polana Małołącka, która pomimo bliskości od centrum Zakopanego…

Dylemat społeczny
Dylemat społeczny

Chce się podzielić moją refleksją, oraz zachęcić do obejrzenia dokumentu pt. „The Social Dilemma” („Dylemat społeczny”) w reżyserii Jeffa Orlowskiego. Uważam, że film powinien być emitowany młodzieży w szkołach. W zasadzie każdy…

Krokusy nie maja latwo tej wiosny
Krokusy nie mają łatwo tej wiosny

Gruba warstwa śniegu skutecznie utrudnia im wynurzenie się z ziemi. Słynne „dywany krokusów” znane z Polany Chochołowskiej, czy Polany Kalatówki, obecnie nie istnieją. Miejscami w Tatrach zalega metrowa pokrywa śniegu! W rejonie…

Jozef Oppenheim - przyjaciel ludzi i Tatr
Ocalić od zapomnienia

Kochał psy, kobiety i Harleye – Dawidsony. Kochał życie. Ale w tym życiu nade wszystko ukochał Tatry. O pasjonującym życiu zakopiańskiego „barwnego ptaka” Józefa Oppenheima, rozmawiam z historykiem, narciarzem i pisarzem –…

Zima w Tatrach - kwiecień 2021
Powrót zimy w Tatrach

Choć wydawało się w połowie kwietnia, że wiosna zagościła na dobre, czego znakami były nie tylko długie, słoneczne dni z wysokimi temperaturami, pierwsze krokusy, czy wybudzone ze snu niedźwiedzie, trzeba się ponownie…

Sokół wędrowny w Tatrach - zamknięte szlaki
Hej sokoły!

Tatrzańska fauna sama zabrała się za regulacje w ruchu turystycznym. Wielu z nas odczuje ten brak możliwości przemierzania górskich szlaków. W tym i skitourowcy muszą obejść się smakiem i odpuścić sobie zjazdy…

Skitouring wiosną na Podhalu
Czy już pora schować skitoury do szafy?

Skądże! Marzec to najlepszy okres do uprawiania skituringu. Śniegi najczęściej są stabilniejsze, dzień dłuższy. To również czas kiedy mamy już zbudowaną kondycje krótszymi wycieczkami. Czas na wiosenne wyrypy! Z Gąsienicowej do Pięciu…

Wywiad Marek Wrona. Rozmowy Istotne 7
Wywiad: Marek Wrona. Rozmowy Istotne

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Wspaniały aktor, nadający swoim rolom wyjątkowego charakteru, obdarzony intrygującym głosem. W mojej pamięci zapadły role z „Bezimiennego dzieła” oraz „Na przełęczy”,…

Wiosenny firn
Wiosenny firn

Pierwszy dzień wiosny minął jak z bicza strzelił, a w Tatrach wciąż zima gości na dobre, i zanim zobaczymy pierwsze krokusy, upłynie trochę wody w Dunajcu. Jest to wręcz idealny moment na…

Warunki w Tatrach 3 - fot. Jakub Brzosko
Planujesz weekend w Tatrach? Sprawdź warunki!

Od jutra (20.03.2021) wchodzimy w nowy lockdown. Na szczęście tym razem szlaki leśne i górskie nie zostały zamknięte, więc wielu tatromaniaków wybiera się na wycieczki. Czego spodziewać się w Tatrach? Została ogłoszona…

Wkrótce-pierwszy-śnieg,-więc-podpowiadamy-jak-się-ubrać-na-skitoury
Wkrótce pierwszy śnieg, więc podpowiadamy: jak się ubrać na skitoury?

Jak co roku, pierwszy śnieg w Tatrach przypomina początkującym adeptom skituringu, że najwyższy czas skompletować sprzęt. Temat jest niezwykle obszerny, dlatego na początek zajmiemy się odzieżą, którą będzie można wypróbować jeszcze podczas…

Wspinanie-na-Podhalu-2
Wspinanie na Podhalu: jak i gdzie zacząć przygodę z pionowym światem?

Wspinaczka skalna to sport dla wszystkich – niezależnie od wieku czy płci. Kiedyś, pionowy świat skał i skalistych szczytów otwarty był jedynie dla najsprawniejszych ryzykantów. Teraz, dzięki dostępowi do wiedzy, sprzętu oraz…

Pierwsze kroki we wspinaczkowym świecie na Podhalu
Pierwsze kroki we wspinaczkowym świecie

Zakopane nieoderwalnie kojarzy się z wysokimi górami, a co za tym idzie również wspinaczką. Choć pionowych ścian u nas nie brakuje, to coraz częściej rozbrzmiewa pytanie, ale jak zacząć?  Szczyt na wyciągnięcie…

Skitouring - trasy z najprzyjemniejszym zjazdem 1
Skitouring – trasy z najprzyjemniejszym zjazdem

Każdy uprawia skitouring na swój sposób – niektórzy lubią mocno się zmęczyć, inni wolą spokojnie spacerować, ale celem i nagrodą dla każdego jest wyczekany zjazd! W poniższym artykule wybraliśmy 3 skitourowe wycieczki,…

Trzy kwietniowe wycieczki skiturowe
Trzy kwietniowe wycieczki skiturowe

Kiedy w mieście temperatura sięga 15 stopni, a narty zjazdowe już dawno zawędrowały do szafy, to my, skiturowcy, rozkoszujemy się słonecznymi wyrypami w Tatrach! Gdzie iść, kiedy śniegu brakuje w dolnych partiach?…

Skitourowanie z czworonogiem
Skitourowanie z czworonogiem

Wielu z nas posiada czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą podczas większości aktywności outdoorowych, w tym podczas wycieczek skitourowych. Pozostaje jednak pytanie, gdzie można wybrać się w towarzystwie psa? Niestety, na większość polskich szlaków…

Początek sezonu skitourowego w Tatrach – co, gdzie i jak 1
Początek sezonu skitourowego w Tatrach – co, gdzie i jak?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Jesień to okres, w trakcie którego większość z nas – skitourowców – niecierpliwie czeka na śnieg, w myślach zdobywając już upragnione szczyty. Pamiętajmy jednak, że Tatry…

Gęsia Szyja na skitourach
Gęsia Szyja na skitourach

Co roku wyglądamy za okno z nadzieją na kolejne opady śniegu. Tym razem zapowiadana zima stulecia faktycznie zawitała w tatrzańskie progi. Coraz częściej w komunikacie TOPR widzimy III, a nawet IV stopień…

Jak przygotować się do sezonu skitourowego
Czas zacząć przygotowanie do sezonu skiturowego

Nadchodzi jesień. Czas deszczu, śniegu, niskich temperatur i kompletnego braku chęci na zmobilizowania się do działania, szczególnie na zewnątrz. Dla skiturowców natomiast jest to pora do działania. Mamy czas do grudnia, aby…

Przywitajmy-wiosne-na-skitourach
Przywitajmy wiosnę na skitourach!

W kalendarzu każdego narciarza alpejskiego to styczeń i luty wiodą prym, ale nie wśród skitourowców! Dla nas to właśnie przełom zimy i wiosny stanowi crème de la crème całego sezonu. Wiosną dzień…

O co chodzi z tym skitouringiem?

Od kilku sezonów wychodząc zimą w góry widzimy coraz więcej narciarzy, którzy zamiast w dół, mkną w górę stoku. Korzystając ze specjalnych nart z podklejonymi tzw. „fokami” pokonują strome zbocza, by cieszyć…