Teraz Czytasz
O co chodzi z tym skitouringiem?

O co chodzi z tym skitouringiem?

Od kilku sezonów wychodząc zimą w góry widzimy coraz więcej narciarzy, którzy zamiast w dół, mkną w górę stoku. Korzystając ze specjalnych nart z podklejonymi tzw. „fokami” pokonują strome zbocza, by cieszyć się ze zjazdu w często dziewiczym terenie.

Skituring to połączenie turystyki górskiej i narciarstwa. Sport stanowi w zasadzie powrót do korzeni dwóch desek. W czasach, gdy nie było wyciągów oraz kolei, każdy górski szczyt czy grań trzeba było zdobyć samodzielnie. Satysfakcja z takiego osiągnięcia zawsze uzasadniała niezbędny wysiłek. Celem wycieczki skitourowej może być dowolny szczyt, dolina lub polana – byle adekwatne do umiejętności i zapału.

Tak się składa, że Tatry są jednym z najprzyjemniejszych miejsc do uprawiania skitouringu na świecie. W jeden dzień można dotrzeć na prawie każdy szczyt, a dostępnych jest większość szlaków letnich, co daje ponad 200 km tras do zwiedzenia. Początkującym pomogą instruktorzy oraz serwis SkitouroweZakopane.pl, który już kolejny sezon pomaga wybrać właściwy szlak początkującym i zaawansowanym skitourowcom.

Skitouring jest dla każdego. Niedzielny spacer, czy intensywny trening – wszystko zależy od nastroju. Można wyróżnić 3 główne grupy narciarzy skitourowych:

Sprinterzy – traktują skituring jak trening wyczynowy, wybierają bardzo lekki sprzęt i w szybkim tempie docierają na szczyt

Freeriderzy – łowcy puchu, którzy na ciężkich nartach przez kilka godzin idą stromym zboczem, żeby wykonać pierwszy zjazd dziewiczą trasą (a po drodze skoczyć ze skały)

Zobacz Też
Andrzej Bargiel rusza na Karakoram Ski Expedition.

Turyści – tak można nazwać grupę osób, dla których skitouring to forma aktywnej turystki

Wybierają sprzęt o średniej wadze, idą tempem spacerowym i delektują się naturą
Przynależność do jednej z tych grup poza statystyką nie ma żadnego znaczenia. Esencją skitouringu jest możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą indywidualnie lub ze znajomymi. Każda wycieczka jest innym doświadczeniem, które pozostawia wspaniałe wspomnienia. Skitouring ma jednak jedną wadę – bardzo silnie uzależnia!

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry