Pomóż zbudować pomnik Kurierom Tatrzańskim

Trwa zbiórka na budowę pomnika, który może stanąć w Kuźnicach. Pomysłodawcą jest znany zakopiański działacz społeczny Zbigniew Mrowca, który wraz z Józefem Pitoniem, Apoloniuszem Rajwą, Kazimierzem Gąsienicą Byrcynem i Andrzejem Stankiem założył Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich. Celem powstania komitetu jest rozmowa z przedstawicielami władz gminy, powiatu oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego i doprowadzenie do realizacji planu.

Pomnik ma uhonorować górali, zakopiańczyków, taterników, narciarzy, przewodników tatrzańskich i ratowników górskich – bohaterów, spośród których wielu przypłaciło życiem swoją służbę. W czasie II wojny światowej przemierzali oni Tatry szlakami m.in. przez: Tomanową Przełęcz, Przełęcz pod Kopą Kondracką, przez Zawrat — Przełęcz Gładką — Zawory i Dolinę Koprową. Latem pieszo, zimą na nartach – przenosili rozkazy i broń, przeprowadzali ludzi. Wielu z nich, jak Helena Marusarzówna, Franciszek Frączysty czy Bronisław Czech trafiło w ręce gestapo czy do obozów koncentracyjnych i nie zobaczyło już wolnej Polski.

Chcesz wesprzeć tą inicjatywę? Możesz dokonać wpłaty na konto Komitetu, do czego zresztą zachęcamy.
LZS SZAROTKA CHOCHOLOW: 63 8792 0008 0000 0009 9600 0004
Tytuł wpłaty: Budowa Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem

Projekt pomnika Kurierów Tatrzańskich, który ma powstać w Zakopanem

Wizualizację pomnika wykonał pan Janusz Jędrzejowski, artysta plastyk, który ma być także jego wykonawcą. Projekt ten, został jednogłośnie wybrany przez wszystkich członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich.