Teraz Czytasz
Pomóż zbudować pomnik Kurierom Tatrzańskim

Pomóż zbudować pomnik Kurierom Tatrzańskim

Iga Kaczmarczyk

Trwa zbiórka na budowę pomnika, który może stanąć w Kuźnicach. Pomysłodawcą jest znany zakopiański działacz społeczny Zbigniew Mrowca, który wraz z Józefem Pitoniem, Apoloniuszem Rajwą, Kazimierzem Gąsienicą Byrcynem i Andrzejem Stankiem założył Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich. Celem powstania komitetu jest rozmowa z przedstawicielami władz gminy, powiatu oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego i doprowadzenie do realizacji planu.

Pomnik ma uhonorować górali, zakopiańczyków, taterników, narciarzy, przewodników tatrzańskich i ratowników górskich – bohaterów, spośród których wielu przypłaciło życiem swoją służbę. W czasie II wojny światowej przemierzali oni Tatry szlakami m.in. przez: Tomanową Przełęcz, Przełęcz pod Kopą Kondracką, przez Zawrat — Przełęcz Gładką — Zawory i Dolinę Koprową. Latem pieszo, zimą na nartach – przenosili rozkazy i broń, przeprowadzali ludzi. Wielu z nich, jak Helena Marusarzówna, Franciszek Frączysty czy Bronisław Czech trafiło w ręce gestapo czy do obozów koncentracyjnych i nie zobaczyło już wolnej Polski.

Chcesz wesprzeć tą inicjatywę? Możesz dokonać wpłaty na konto Komitetu, do czego zresztą zachęcamy.
LZS SZAROTKA CHOCHOLOW: 63 8792 0008 0000 0009 9600 0004
Tytuł wpłaty: Budowa Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem

Zobacz Też

Projekt pomnika Kurierów Tatrzańskich, który ma powstać w Zakopanem

Wizualizację pomnika wykonał pan Janusz Jędrzejowski, artysta plastyk, który ma być także jego wykonawcą. Projekt ten, został jednogłośnie wybrany przez wszystkich członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry