Teraz Czytasz
Relacja z Dni Lawinowo-Skiturowych

Relacja z Dni Lawinowo-Skiturowych

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem
Dni Lawinowo Skiturowe 2022

Wracające po dwuletniej przerwie związanej z pandemią Dni Lawinowo-Skiturowe miały być okazją do radości z powodu znikających obostrzeń, a stały się piękną ideą – górskim szkoleniem, z którego cały dochód został przekazany Fundacji Ocalenie na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Dzięki Uczestnikom i Sponsorom udało się zebrać 31 075zł!

Pogoda sprawiła, że nie było łatwo – od świtu padał deszcz, a później śnieg z silnym wiatrem. Jednak uczestnicy nie zawiedli – ponad 200 osób wzięło udział w szkoleniach, warsztatach i wysokogórskim torze przeszkód. Część szkoleń ze względu na wyjątkowo trudne warunki została przeniesiona w gościnne progi schroniska Pięć Stawów, ale byli i tacy, którzy dzielnie szkolili się w terenie. Dzięki pracy Instruktorów 5+ Szkoły Górskiej odbyły się ćwiczenia lawinowe, z turystyki zimowej, nawigacji oraz wyjścia skiturowe i splitboardowe. Pod dachem schroniska o przyrodzie opowiedzieli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapewniło szkolenie z pierwszej pomocy w górach. W debacie lawinowej nt. systemów wypornościowych, prowadzonej przez Marcina Józefowicza z TOPR  wzięły udział firmy Aerosize, ABS,  Ortovox, Deuter, BCA i Pieps.

Mocne wsparcie dali Sponsorzy Dni: Sklep 8a.pl wraz z marką Blue Ice, Petzl, Buff i Aerosize. Specjalne nagrody zapewniły także marki Ortovox, Garmin, Deuter, Majesty, Lyo Food, Camp i PAJAK. Ważne szkolenie sprzętowo-lawinowe zapewnił Polar Sport, a wycieczki zorganizował Majesty i SplitBoard Poland wraz z Wypożyczalnią Skiturową Majesty. Do testów można było także wypożyczyć narty K2 i plecaki BCA. Górskie prelekcje ściągnęły pasjonatów przygód – o Piku Lenina opowiedział Łukasz Supergan z Teamu 8a.pl, o zdobyciu Eigeru północną ścianą Instruktor 5+ Maciek Ciesielski, a o planowaniu wyjść przy zagrożeniu lawinowym także Instruktor 5+ Marcin Józefowicz.  O ekologię Dni zadbał Nalgene, Lifestraw i Esbit oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Gmina Bukowina Tatrzańska, Gmina Kościelisko oraz Burmistrz Miasta Zakopane.

Zobacz Też
Dzień Dziecka z Tatrzańskim Parkiem Narodowym Zakopane

To była świetna impreza! Już dziś czekamy na jubileuszowe, dziesiąte Dni Lawinowo-Skiturowe w Pięciu Stawach!

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry