Relacja z Dni Lawinowo-Skiturowych

Wracające po dwuletniej przerwie związanej z pandemią Dni Lawinowo-Skiturowe miały być okazją do radości z powodu znikających obostrzeń, a stały się piękną ideą – górskim szkoleniem, z którego cały dochód został przekazany Fundacji Ocalenie na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Dzięki Uczestnikom i Sponsorom udało się zebrać 31 075zł!

Pogoda sprawiła, że nie było łatwo – od świtu padał deszcz, a później śnieg z silnym wiatrem. Jednak uczestnicy nie zawiedli – ponad 200 osób wzięło udział w szkoleniach, warsztatach i wysokogórskim torze przeszkód. Część szkoleń ze względu na wyjątkowo trudne warunki została przeniesiona w gościnne progi schroniska Pięć Stawów, ale byli i tacy, którzy dzielnie szkolili się w terenie. Dzięki pracy Instruktorów 5+ Szkoły Górskiej odbyły się ćwiczenia lawinowe, z turystyki zimowej, nawigacji oraz wyjścia skiturowe i splitboardowe. Pod dachem schroniska o przyrodzie opowiedzieli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapewniło szkolenie z pierwszej pomocy w górach. W debacie lawinowej nt. systemów wypornościowych, prowadzonej przez Marcina Józefowicza z TOPR  wzięły udział firmy Aerosize, ABS,  Ortovox, Deuter, BCA i Pieps.

Mocne wsparcie dali Sponsorzy Dni: Sklep 8a.pl wraz z marką Blue Ice, Petzl, Buff i Aerosize. Specjalne nagrody zapewniły także marki Ortovox, Garmin, Deuter, Majesty, Lyo Food, Camp i PAJAK. Ważne szkolenie sprzętowo-lawinowe zapewnił Polar Sport, a wycieczki zorganizował Majesty i SplitBoard Poland wraz z Wypożyczalnią Skiturową Majesty. Do testów można było także wypożyczyć narty K2 i plecaki BCA. Górskie prelekcje ściągnęły pasjonatów przygód – o Piku Lenina opowiedział Łukasz Supergan z Teamu 8a.pl, o zdobyciu Eigeru północną ścianą Instruktor 5+ Maciek Ciesielski, a o planowaniu wyjść przy zagrożeniu lawinowym także Instruktor 5+ Marcin Józefowicz.  O ekologię Dni zadbał Nalgene, Lifestraw i Esbit oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Gmina Bukowina Tatrzańska, Gmina Kościelisko oraz Burmistrz Miasta Zakopane.

To była świetna impreza! Już dziś czekamy na jubileuszowe, dziesiąte Dni Lawinowo-Skiturowe w Pięciu Stawach!