Spacer ulicą Jagiellońską 

Zakopiańska ulica Jagiellońska prowadzi od dworca kolejowego w kierunku Kuźnic. Często można spotkać na niej turystów z plecakami i torbami, którzy dopiero rozpoczynają swój wypoczynek pod Tatrami bądź żegnają Zakopane – mamy nadzieję, że nie na długo. Zachęcamy Was, aby lepiej poznać ulicę Jagiellońską, bo ciekawych miejsc tutaj nie brakuje.  

Neon na dworcu PKP w Zakopanem

Zakopiański dworzec autobusowo-kolejowy

Nasz spacer rozpoczynamy przy dworcu kolejowym, na którym warto zwrócić uwagę na bramę nad wejściem na perony, na której znajdziecie neon PKP Zakopane, który powstał w latach 60. XX wieku, a został rewitalizowany dziesięć lat temu. W budynku stacji kolejowej warto zajrzeć do Centrum Informacji Turystycznej oraz do Mediateki Stacji Kultura, gdzie często organizowane są spotkania, warsztaty i wystawy.  

Willa Ukrainka w Zakopanem
Fot. Zakopiańskie Centrum Kultury

Willa Ukrainka przy Jagiellońskiej 4

Idąc w kierunku Kuźnic, po prawej stronie pod adresem Jagiellońska 4 zobaczycie piękną Willę Ukrainka zaprojektowaną przez Zygmunta Dobrowolskiego w stylu zakopiańskim unowocześnionym jednak o funkcjonalne i praktyczne rozwiązania.  

Bubuja, czyli adres obowiązkowy dla każdego foodie

Kilka kroków dalej znajduje się Bubuja Bistro, gdzie szefem kuchni jest Sławek Kardaś, którego przepisy możecie co miesiąc znaleźć na stronach Zakoplanu. Restauracja znajduje się w budynku Willi Stefa, który niedawno przeszedł metamorfozę i obecnie pełni funkcję luksusowego pensjonatu. Choć adres oficjalny to Piaseckiego 1, budynek położony jest przy ulicy Jagiellońskiej. Zajrzyjcie koniecznie i spróbujcie autorskiej kuchni luźno inspirowanej podhalańskimi tradycjami.  

Fot. Zabytek.pl
Fot. Zabytek.pl

Willa Bałamutka przy Jagiellońskiej 12

Tuż za Bubuja Bistro natraficie na Willę Bałamutka zaprojektowaną w stylu zakopiańskim, która wyróżnia się nie tylko ciemnym kolorem drewna, ale również pięknymi zdobieniami snycerskimi. Naprzeciwko Willi Bałamutka zobaczycie natomiast osiedle domków dwurodzinnych zaprojektowanych w drugiej połowie XX wieku przez zakopiańską architektkę – Annę Górską. 

Willa Konstantynówka przy Jagiellońskiej 18

Pod adresem Jagiellońska 18 znajduje się Willa Konstantynówka zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez samego Stanisława Witkiewicza, w której bywał między innymi Joseph Conrad, Stefan Żeromski, Józef Piłsudski oraz Stanisław Ignacy Witkiewicz.  

Spacer ulicą Jagiellońską 

Ukryty zaułek Władysława Hasiora…

Warto wejść wgłąb ulicy i zajrzeć do Galerii Władysława Hasiora, która świętuje w tym roku 40-lecie istnienia. Gwarantujemy Wam, że zachwycicie się sztandarami, asamblarzami oraz „rzeźbami wyrwanymi z ziemi” autorstwa jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy drugiej połowy XX wieku. Do końca 2025 roku w Galerii trwa również wystawa o przewrotnym tytule „Chasior” będąca artystycznym dialogiem dzieł Władysława Hasiora z pracami artystów Grupy Krakowski Underground.  

Oscypek,-bundz-czy-gołka 2

Muzeum Oscypka przy Jagiellońskiej

Spacerując ulicą Jagiellońską warto zajrzeć również do Muzeum Oscypka, w którym zobaczycie jak powstaje oscypek, a także poznacie ciekawostki z życia górali, pasterskie zwyczaje i tradycje. Przy ulicy Jagiellońskiej znajdują się również słynne Termy Zakopiańskie, które są idealnym miejscem, by spędzić aktywnie czas w basenach termalnych, strefie saun czy też w grocie solnej. Szczególnie popularne są zewnętrzne baseny z widokiem na Tatry oraz Gubałówkę.

Ulica Jagiellońska kończy się na rondzie, od którego zaczynają się ulica Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza i Henryka Sienkiewicza, a każda z nich ma swoje mniej i bardziej znane zakamarki…

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje:

Konferencja z okazji 70-lecia TPN
Tatry

Konferencja z okazji 70-lecia TPN

W 2025 roku Tatrzański Park Narodowy obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji 16-17 maja w Centrum Konferencyjnym ICE Kraków odbędzie się wyjątkowa konferencja „Przykład idzie z gór” – wydarzenie edukacyjne

Czytaj dalej »

Koncert zespołu Passport Control

Zespół Passport Control to zespół grający amerykański i brytyjski rock’n’roll i blues z lat 60/70-tych. Mimo że na scenie działa od zaledwie roku, zdążył już zdobyć serca wielu miłośników muzyki

Czytaj dalej »
Dzień narciarza w Muzeum Tatrzańskim - Dzień narciarza w Zakopanem
Dla dzieci

Dzień narciarza w Muzeum Tatrzańskim

Dzień Narciarza to wydarzenie podsumowujące sezon zimowy 2024/2025. W sobotę, 26 kwietnia w godzinach 14:00 – 19:00 w Muzeum Palace najmłodsi miłośnicy „białego szaleństwa” będą mieli okazję dowiedzieć się nieco

Czytaj dalej »
Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller
Książki

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

Lubisz dyskutować o literaturze? Jeśli tak, to koniecznie dołącz do spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowanego w ramach 24. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w Zakopanem, którego gościem będzie Anna

Czytaj dalej »
Wystawa „Kości”

Kości

Wystawa „Kości”, którą aż do 1 listopada 2025 roku możecie w Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie (Chochołów 40), prezentuje efekt pracy kolekcjonerskiej Działu Przyrody Muzeum Tatrzańskiego im. Dra

Czytaj dalej »