Jagnięcina to prawdziwy specjał kuchni góralskiej. Jest mięsem bardzo wysokiej jakości – delikatnym i soczystym. Poniżej przepis na jagnięcinę idealną do kanapek lub do zaserwowania klasycznie: z ziemniakami lub kaszą. Polecam także dodać świeże warzywa (jak marchewka, kiełki fasoli mun, koper włoski i dymka) pokrojone w cienkie słupki.
Jagnięcina podhalańska została wpisana na listę produktów regionalnych przez Unię Europejską – nazwa może być używana tylko w stosunku do mięsa jagniąt ras: polska owca górska, polska owca górska odmiany barwnej lub cakiel podhalański, których wiek nie przekroczył 60 dni, urodzonych i chowanych m.in. w powiecie nowotarskim i tatrzańskim.
Potrzebne będą:
- łopatka jagnięca
- 80 ml oleju rzepakowego
- 3 obrane cebule
- 6 ząbków czosnku
- 2 obrane marchewki
- 2 jabłka
- 2 gałązki rozmarynu
- garść mięty
- 500 ml wina białego
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- do smaku sól i czarny, świeżo mielony pieprz
Działamy!
Do naczynia żaroodpornego włóż pokrojoną na grubsze kawałki marchewki, cebule i jabłka, czosnek, miętę, rozmaryn i wino.
Mięso opłucz pod zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Następnie natrzyj je przyprawami (solą, pieprzem, kminem rzymskim i oliwą), po czym obsmaż je porządnie z każdej strony. Tak przygotowane włóż do naczynia żaroodpornego i przykryj szczelnie folią aluminiową.
Całość piecz w piekarniku na 98°C około 10 godzin. Gotowe, miękkie mięso rozdzielaj na cienkie kawałki wzdłuż włókien za pomocą dwóch widelców. Poszarpaną jagnięcinę skrop sosem z pieczeni.