Wernisaż wystawy „Barwy Spisza”

To już druga wystawa z cyklu „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”. Po otwartej w przeddzień Nocy Muzeów wystawy „Tryumf w czasie” czas na kolejną wystawę, która ukazuje wyjątkowość stroju spiskiego – zarówno noszonego przy codziennych zajęciach przez ludność żyjącą na Spiszu w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, jak i strojów odświętnych – przede wszystkim ślubnych.

Wernisaż wystawy „Barwy Spisza”odbędzie się w sobotę, 25 maja 2024 roku o godzinie 16:00 w Zagrodzie Krokoszów w Czarnej Górze, a druga część wystawy w Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie zostanie otwarta o godzinie 17:30. Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2024 r.

W drewnianych domostwach obecnie filiach Muzeum Tatrzańskiego znajdujących się w Jurgowie i Czarnej Górze będzie można zobaczyć stroje z terenu Spisza pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Kolekcja ta, powstająca od ponad stu lat, zawiera wiele niezwykłych, archaicznych elementów.

W Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie zaprezentowane zostaną powszednie ubiory kobiece i męskie, związane z codziennymi zajęciami ludności, w tym odzienie bacy czy juhasa spędzającego całe lato w górach. Pasterstwo w tej części Spisza odgrywało ważną rolę, co odzwierciedlają również zachowane ubiory.

W Zagrodzie Korkoszów mieszczącej się w Czarnej Górze, motywem przewodnim wystawy będzie świętowanie. Pokazane zostaną stroje odświętne, szczególnie ślubne, a inspiracją jest setna rocznica wesela dawnych właścicieli zagrody Elżbiety i Sebastiana Korkoszów, które odbyło się w 1924 roku. Na wystawie będzie można podziwiać unikatowe elementy ubioru takie jak półjedwabne gorsety „kabotki”, różnokolorowe czepce czy lniany rańtuch rąbkowy wytwarzany na Spiszu, słynącym z bogatych tradycji tkackich.