Wernisaż wystawy „Pierwsze rzeczy”

Otwarcie kolejnej, już czwartej wystawy z cyklu „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego” już w najbliższy piątek, 21 czerwca 2024 roku! Przed Wami wystawa „Pierwsze rzeczy”, która prezentowana będzie w Galerii Sztuki w willi Oksza, a opowiadać będzie o jednych z najstarszych zabytków w kolekcji ubiorów, które do Muzeum Tatrzańskiego pod koniec XIX wieku przekazał Konstanty Drohojowski. Wystawę będzie można oglądać od 22 czerwca do 17 listopada 2024 r.

O wystawie:

Elementy ubioru, które Stanisław Konstanty Drohojowski przekazał do Muzeum Tatrzańskiego pod koniec XIX wieku są jednymi z pierwszych w kolekcji etnograficznej (obok opaska i zapięcia do cuchy z Podhala). Pochodzą one z Czorsztyna i prawdopodobnie okolic. Drohojowscy byli właścicielami dóbr czorsztyńskich, posiadłości dworskiej wraz z ruinami zamku. Kolekcja Stanisława Konstantego była po raz pierwszy pokazywane w Zakopanem po otwarciu Muzeum Tatrzańskim w 1889 roku, a już w 1894 roku niektóre okazy wypożyczono do Lwowa na Powszechną Wystawę Krajową. Kilkadziesiąt elementów ubioru prezentowanych na wystawie zatytułowanej „Pierwsze rzeczy” są niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju tego typu zabytkami. Można je obejrzeć w kontekście elementów ubioru mieszkańców Spisza, Podhala i Rusi Szlachtowskiej, i odnaleźć między nimi podobieństwa. 

Wyeksponujemy na niej kolekcję ubiorów, głównie kobiecych, noszonych w Czorsztynie i jego okolicach w XIX w. Zbiór ten został podarowany Muzeum Tatrzańskiemu w 1889 r. przez właściciela dóbr czorsztyńskich Stanisława Konstantego Drohojowskiego. Ponad trzydzieści elementów ludowej odzieży z terenu Pienin zasiliło zbiory zakopiańskiej placówki na samym początku jej działalności, inicjując tym samym tworzenie w niej kolekcji regionalnego ubioru. Współcześnie liczy ona 2500 okazów. Strój pokazany na wystawie jest unikatowy. Dzisiaj mieszkańcy tego terenu już go nie pamiętają i nie noszą.

Kuratorka Magdalena Kwiecińska

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w sobotę, 22 czerwca o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki w willi Oksza przy ulicy Zamoyskiego 25. Oprowadzania poprowadzi dr Magdalena Kwiecińska. Udział w oprowadzaniu kuratorskim w cenie biletu wstępu na wystawę czasową.

Autor(ka):