Teraz Czytasz
Premiera książki „Siedem” autorstwa Jana Muskata oraz prezentacja książki „Riko” Andrzeja Mirka
10 maja 2024

Premiera książki „Siedem” autorstwa Jana Muskata oraz prezentacja książki „Riko” Andrzeja Mirka

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem

Wieczór z literaturą wspinaczkową w kawiarni Kmicic! Poznaj sylwetki dwóch wybitnych wspinaczy – Jana Muskata oraz Ryśka Malczyka, którzy pokonywali najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w Tatrach i nie tylko, a teraz ich fascynujące dokonania zostały opisane w książkach wydanych przez wydawnictwo Stapsis. Wspinasz się? Uwielbiasz książki? Bądź w zakopiańskiej kawiarni Kmicic w piątek, 10 maja o godzinie 18:00!

„Siedem” autorstwa Jana Muskata

O Autorze

Jan Tadeusz Muskat (ur. w 1950 roku w Warszawie), instruktor alpinizmu i przewodnik wysokogórski. W Tatrach, które eksplorował, uczestniczył w przejściach ponad stu nowych dróg, zarówno letnich, jak i zimowych. Ciągle zafascynowany górami i w nich obecny. Wraz z Ryszardem Malczykiem dokonał pierwszego letniego przejścia Superścieku, a w zespole z Andrzejem Michnowskim i Michałem Momatiukiem poprowadzenia 15.10 do Yumy. Bycie w górach i dla gór było, i jest esencją jego życia. W Pamirze zdobył m.in. na Pik Komunizmu i Pik Korżeniewskiej. Wspinał się w górach Patagonii, gdzie wszedł na Torre del Paine Norte i Torre del Paine Central. Uczestniczył w wyprawie na Nilgiri w Himalajach oraz Elbrus w Kaukazie. Był działaczem organizacji górskich. Ponad trzydzieści lat związany z Tatrami, wprowadził w nie tysiące ludzi. Inicjator Biegu Świstaka i Memoriału im. śp. Bartka Olszańskiego. Twórca rzeźb i przedmiotów użytkowych, esteta walczący o zachowanie piękna regionalnej architektury. Z ukochanych Tatr wyniósł tony śmieci.

O książce

Charakterystyczny styl Jaśka bardzo pasuje do tematu książki. Wreszcie mamy coś o trudnym wspinaniu w Tatrach. W dodatku napisane dowcipnie, zwięźle i ze swadą z pozycji świetnego wspinacza. Mentora wielu młodych adeptów taternictwa i człowieka z wizją eksplorującego nieznane często zapomniane i trudno dostępne części Tatr. Czytając obrazowe opisy dróg i niebezpieczne sytuacje ma się wrażenie uczestnictwa w tych wydarzeniach.
Ryszard Gajewski

Jasia poznałem w 1986 roku. Dzięki niemu Zawrat Kasprowy, Siwiańskie i Raptawicka Turnia były początkiem mojej górskiej edukacji. Podobnie jak jego barwne opowieści…
Wojtek Mateja

„Riko” autorstwa Andrzeja Mirka

O Autorze

Zobacz Też

Z wykształcenia biolog, z przekonania ewolucjonista, z pasji wspinacz. Współpracownik Magazynu Sportowego Góry od 25 lat. Pisał dla bruLionu, WdAhu, Nowego Napisu, Nowych Książek, Magazynu Górskiego i Taternika. Współautor trzech książek związanych z tematyką wspinaczkową. Miłośnik przygodowych wyjazdów wspinaczkowych, meloman, kinomaniak i winofil.

O książce

Rysiek „Riko” Malczyk był postacią barwną i nietuzinkową. Z niebywałym talentem wspinał się w skałkach, Tatrach i Dolomitach, wytyczając nowe drogi. Nosił się luźno i stylowo, miał dystans do świata, talent do tworzenia półsłówek, wyjątkowe poczucie humoru, niechęć do wszelkich rygorów i organizacji oraz zamiłowanie do tanich napojów alkoholowych. Mimo iż od jego odejścia minęło wiele lat, wciąż jest wzorem i ikoną. A tak wspominają go inni wybitni wspinacze tamtych czasów.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry